VIDEO: Úsměv, prosím! V Japonsku začíná summit G20

Začíná summit G20 v Ósace

V Ósace dnes začíná summit velkých světových ekonomik G20 ZDROJ: AP

V Ósace dnes začíná summit velkých světových ekonomik G20. Zástupci členských zemí budou kromě světového obchodu, změn klimatu a ekologie jednat rovněž o konfliktu na Blízkém východě. Agentura AP přinesla video ze společného focení na začátku. Úsměvy, potlesk, mávání světových lídrů - podívejte se.

Na začátku summitu se setká britská premiérka Theresa Mayová s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, schůzku Kreml oznámil i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Měla by trvat zhruba hodinu a jednat by se mělo o kontrole zbrojení, íránské jaderné dohodě, o Sýrii, Severní Koreji a Ukrajině.

Nejočekávanějším setkáním státníků je sobotní schůzka mezi Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Mezi oběma největšími ekonomikami světa zuří obchodní válka, americký prezident ale věří, že se během setkání podaří uzavřít společnou dohodu.

Na videu agentury AP je vidět, jak je americký prezident už připraven na společné fotografování před stovkami novinářů z celeho světa a čínský prezident jej přichází pozdravit. Oba muži si potřesou rukou a prohodí pár slov. Tak snad najdou společnou řeč i zitra mezi čtyřma očima.

Celní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kdy Trump podepsal dekret o uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard dolarů. Ve stejnou dobu vstoupila v platnost pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní na dovoz hliníku do USA, která se rovněž výrazně dotkla Číny.

Summit G20 dodává optimismus také na Wall Street i další světové burzy a trhy. Jaká je ale dnešní realita?

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se akciové trhy při dnešním asijském obchodování propadly. Obchodovalo se v poměrně malých objemech. Nervozita je před zitřejším setkáním amerického a čínského prezidenta dobře patrná. Donald Trump a Si Ťin-pching se setkají v rámci summitu skupiny zemí G20 v japonské Ósace a trh by rád věřil tomu, že schůzka bude znamenat pozitivní zlom ve vývoji ekonomických vztahů dvou nejsilnějších světových hospodářství. Ty jsou zvláště napjaté od letošního května, kdy zkrachovala jednání o smíru v obchodní válce.

Americký ministr financí Steven Mnuchin tvrdí, že obchodní dohoda byla tou dobou hotova z 90 procent. Trh taková slova vnímá tak, že naděje na dohodu ještě nejsou úplně pohřbeny a že sobotní setkání obou prezidentů může vést k obnovení jednání mezi USA a Čínou.

Někteří investoři věří v pozitivní vývoj americko-čínských vztahů v příštích měsících a dohodu předpokládají na přelomu roku. Prý ani sám Trump si podle nich nepřeje vleklé obchodní válčení. Jde mu prý hlavně o to, aby přiměl americkou centrální banku – Fed – snížit úrokové sazby. Ke snížení sazeb by přitom mohlo dojít už v červenci.

Investoři vycházejí z předpokladu, že obchodní válka Spojených států a Číny povede ke zhoršení prognózy ekonomického růstu USA, takže Fed nakonec zasáhne a měnovou politiku uvolní. Čímž dodá burzám vzpruhu. Další vzpruhu pak zajistí sám Trump, až počátkem roku 2020 dohodne s Pekingem obchodní smír. Kombinace nižších úroků a nečekaného smíru přivodí trhům euforický stav, který Trumpovi vydláždí cestu za znovuzvolením. Třešinkou na dortu bude to, že při velikášství sobě vlastním prodá americké veřejnosti smír s Pekingem jako svůj naprostý triumf a jako totální čínskou kapitulaci.