VIDEO: V liberecké ZOO se narodila mláďata vzácného lva!

V liberecké ZOO se narodila dvě mláďata vzácného lva

VELKÉ ZPRÁVY: V liberecké ZOO se narodila dvě mláďata lva berberského

V liberecké zoo se na počátku května v naprostém utajení narodila dvě mláďata vzácného lva berberského. Teprve tento týden se zoo s novými přírůstky pochlubila. Dva loňské pokusy o odchov mláďat stejné lvice totiž bohužel skončily špatně, lvíčata uhynula z důvodu špatného zdravotního stavu. I proto se teď zoo rozhodla dopřát novým mláďatům více času v uzavřené ubikaci a dočasně dokonce uzavřela celý pavilon šelem.

Ani tentokrát nic neproběhlo bez komplikací, ošetřovatelé museli matku od mláďat oddělit. Stejně jako v předchozím případě samice ztratila o mláďata zájem a přestala je kojit. „U samice s největší pravděpodobností neprobíhá laktační anestrie, tzn. klidové období bez říje, které v případě bezproblémového odchovu u většiny velkých kočkovitých šelem trvá až do odstavu koťat. Po tuto dobu mláďata zůstávají se svými matkami a sají mateřské mléko. Naše lvice se však po třech týdnech po porodu opět dostala do říje a koťata opustila. I přes opakované pokusy o zpětné spojení, k nim odmítala chodit a hrozilo, že by je sama zahubila,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar.

Naštěstí byla lvíčata tou dobou natolik silná a vyvinutá, že brzy začala sama přijímat pevnou masitou stravu bez přímého kontaktu a asistence ošetřovatelů. „Přestože se obě koťata vyvíjí standardně, postupně přibývají na váze a zvědavě prozkoumávají výběhy, vyhráno stále nemáme. Jak jsme již zažili, zlom může stále nastat kdykoliv,“ dodává zoolog Luboš Melichar.

Pohlaví měsíčních lvíčat zatím ošetřovatelé neznají, zjistí to až v příštím týdnu, kdy oba sourozence čeká očkování. Když budete mít štěstí, můžete už lvíčata v Liberci zahlédnout ve venkovním výběhu, zatím se tam ale vydávají jen zřídka.

Lev berberský byl ve volné přírodě vyhuben už v 19. století a přežívá jen díky koordinovanému chovu v zoologických zahradách.

Tagy: