Viagru a další léky na poruchu erekce nabízí internetová lékárna, která je ale podle dozorových orgánů nelegální. Obchod nemá potřebná povolení a podle inspektorů lze navíc důvodně pochybovat o vlastnostech nabízených přípravků. Léky jsou totiž výrazně levnější. Naše redakce se pokoušela online lékárnu oslovit, nikdo ale nereagoval.
Čtrnáct pilulek viagry za bezmála pět set korun. I to nabízí daná internetová lékárna, přitom běžná cena tohoto léku přesahuje tři tisíce korun za osm kapslí. Viagra ani další léky na poruchu erekce se ale v Česku bez předpisu prodávat nesmí. U některých pacientů totiž hrozí i smrtelné účinky.
Sexuolog Radim Uzel uvádí: „Například kardiak, nemocný se srdcem, který užívá nitráty, anebo hypertonik, který má vysoká krevní tlak, tak mu to může s tím tlakem pořádně zacvičit.“
Jako provozovatel webu není uveden nikdo, na telefonní linku s anglickou předvolbou se zase nedá dovolat. Před nákupem na stránkách tak varuje Česká obchodní inspekce i Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Mluvčí ČOI říká: „Kromě toho, že je lékárna anonymní a vyžaduje platbu předem, tak ještě navíc nabízí výrobky, které mají být na lékařský předpis. A je otázkou, zda vůbec a co vlastně spotřebiteli přijde.“ Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je zboží pravděpodobně odesíláno ze třetích zemí. „Já jsem na vlastní oči viděl Viagru originální v Turecku v lékárně prodávanou. Tak když to tam koupí a je to finančně výhodné, tak v takovém případě to převeze,“ dodává Uzel. To by měla změnit nová legislativa, ta počítá s tím, že by nově Státní ústav pro kontrolu léčiv mohl podobné weby zablokovat.
„Tu změnu legislativy nyní připravujeme a věřím tomu, že se nám podaří přijmout abychom ochránili pacienty, protože nikdy nemůžeme garantovat, že skrze tyto pochybné e-shopy dostanou skutečně ten lék, který má obsah tak, jak má,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Rezort chce do 2 měsíců připravit první návrh pro změnu zákona o léčivech.