VIDEO: Vláda slibuje živnostníkům jednorázový příspěvek. Potřebujeme hlavně přežít, říká podnikatel z Ústí nad Labem

Stát pomůže OSVČ jednorázovým příspěvkem. Ale ne všichni na něj dosáhnou.

Vláda chce vyplatit osobám samostatně výdělečně činným, které kvůli pandemii koronaviru nemohou podnikat, jednorázovou částku 25 tisíc korun. OSVČ musí o podporu požádat a splnit několik podmínek – například prokázat pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o 10 procent. Ne všichni živnostníci ale na příspěvek dosáhnou, jako například podnikatel v zábavním průmyslu Pavel Sajbot z Ústí nad Labem.

Pavel Sajbot pronajímá skákací hrady, prodává party zboží a pořádá eventové akce. „V první fázi nám vláda vzala veškerou naději. Několik dnů a týdnů hovoří o příspěvku 15 tisíc korun, který by měly dostávat OSVČ měsíčně, tak nakonec je z toho 25 tisíc korun jen do konce dubna. A ta pravidla jsou nastavená tak, že na ně tři čtvrtiny živnostníků nedosáhnou,“ uvedl s tím, že nastavená pravidla jsou zavádějící.

Aby živnostník na příspěvek 25 tisíc korun dosáhl, musí prokázat pokles tržeb mezi letošním a loňským prvním kvartálem. „Porovnání kvartálu 2019 s kvartálem 2020 je z mého pohledu nesmyslné, protože v loňském roce na začátku roku jsem první čtyři měsíce marodil. Podotýkám, že jako OSVČ jsem od státu nečerpal žádnou nemocenskou, nic takového,“ doplnil s tím, že letos na začátku roku rozjel další obchod.

„Investovali jsme všechny naše finance a půjčené peníze od bank do nového sortimentu, zboží a do reklamy. A v porovnání kvartálů mezi roky 2019 a 2020 máme nárůst,“ upřesnil a jedním dechem dodává, že má nárůst tržeb i nákladů. Podle jeho zkušeností jsou vládní parametry zkreslující. On sám prý na příspěvek nedosáhne a podle něj ani většina živnostníků.

Sajbot kvůli vládnímu nařízení zavřel obchod v Ústí nad Labem. To znamená, že v tuto chvíli je absolutně bez příjmů, přičemž nesplňuje podmínky na to, aby dosáhl na slibovaný příspěvek. Podle něj by pomoc měla být hlavně o tom, aby živnostníci měli peníze na jídlo a na zaplacení nájmu. „Spousta lidí je opravdu bez jakýchkoliv příjmů,“ vysvětlil.

„Máme zavřeno, nulový příjem a absolutně žádnou podporu,“ vysvětluje Sajbot. Doma má dvě děti a na ošetřovném za březen dostal 8000 korun. „Tento měsíc je to náš jediný příjem,“ řekl.

Podnikateli z Ústí nad Labem už nyní chodí storna na domluvené akce a objednávky, které se měly konat v květnu a v červnu. Letošek podle něj bude pro spoustu firem, jako je ta jeho, likvidační, protože akce nebudou.

Za sebe říká, že od státu chce hlavně pomoc, aby tento rok jeho firma i další živnostníci přežili. Sajbot prý nechce proplácení ztrát, ale podporu k překlenutí roku 2020. „Chci od státu pomoc, abychom přežili situaci, kdy jsme bez jakýchkoliv příjmů. Což právě nastalo,“ vysvětluje. „Už zbývají jen dny, kdy já jsem schopen to ještě ufinancovat,“ dodal s tím, že je na hranici krachu.

Návrh může projít ještě změnami, do Poslanecké sněmovny jde 7. dubna.

Tagy:
příspěvek vláda koronavirus bohatý podnikatel