VIDEO: Zemřel miláček sociálních sítí, nalezenkyně dugonga Mariam. Na vině měl být šok a plasty

Mladá samička dugonga Mariam

Zemřel miláček sociální sítí - nalezenkyně dugonga Mariam

Osmiměsíční mládě mořského savce dugonga indického (známý také jako moroň indický), které se stalo celosvětovým internetovým hitem a thajským národním miláčkem, zemřelo podle thajských úřadů kvůli kombinaci prožitého šoku z útoku jiného dugonga a požití plastového odpadu, uvedl server Daily Mail.

Mládě - samička - tohoto velkého mořského savce pojmenované Mariam bylo nalezeno v dubnu coby sirotek blízko pláže v thajské provincii Krabi na jihu Thajska. Zřejmě se ztratilo své matce.

Celosvětový fenomén sociálních sítí

Fotografie s mořskými biology, kteří samičku objímali a krmili mlékem a řasami se staly celosvětovým internetovým virálem (rychle se šířícím fenoménem) na sociálních sítích. Úřady se mládě později neúspěšně pokoušely vypustit do jeho přirozeného prostředí.

Thajské úřady pak s lítostí oznámily, že mládě minulý týden zemřelo v souvislosti se zraněními po útoku samce dugonga během období páření. Thajští vědci uvádí jako důvod smrti kombinaci šoku z útoku a požití plastu.

Na vině útok jiného dugonga i plasty ve střevech

„Její pitva údajně prokázala velké množství plastu usazené ve střevech, což mohlo v souvislosti s její smrtí hrát rovněž roli, jelikož vedlo ke gastritidě a infekci krve," uvedl mluvčí thajského ministerstva mořských a pobřežních zdrojů.

„Předpokládáme, že putovala příliš daleko od svého přirozeného prostředí a byla pronásledována a nakonec napadena jiným dugongem nebo dugongy, které přitahovala. Musela si myslet, že tyto plasty jsou jedlé,“ sdělil mluvčí.

Dugong indický je podobný americkému kapustňákovi a jeho současný stav ochrany je veden jako zranitelný.

Tagy: