Experimentují s alkoholem již před dovršením patnácti let, někteří dokonce pravidelně. Česká mládež má v porovnání s dalšími evropskými zeměmi stále velmi pozitivní vztah k alkoholu.
Podle výzkumu týmu HBSC a Světové zdravotnické organizace se alkoholu nejméně jednou týdně napije 17 % mladých Čechů. Evropský průměr je ale o celých pět procent nížší. Mladí Češi patří dlouhodobě v tomto ohledu mezi vůbec nejhorší národy v celé Evropě.
Podle nejrůznějších studií je experimentování s alkoholem v patnácti letech v ČR zcela běžné. Teenageři získají občanský průkaz, už nevypadají jako děti, takže se snadněji k alkoholu dostanou. Tento věk je zároveň důležitý v jejich sociálním životě. Pokud chtějí mladiství zapadnout např. do nějaké party, nechají se vyprovokovat i k požívání alkoholu.
Letos v létě Česká obchodní inspekce (ČOI) testovala dostupnost alkoholu pro mladistvé v českých obchodech. Téměř 60 % jich prodalo v den vysvědčení alkoholický nápoj mladistvým mladším 15 let. Vůbec nejhorší situace byla v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde mladistvým figurantům ČOI prodejce alkoholický nápoj prodal při všech kontrolách.
Marihuana je populárnější než cigarety
Problematických vztah mladých Čechů k alkoholu je dávno detailně popsaným problémem, který se ovšem nedaří vyřešit. V Evropě stále máme co dohánět. Opakované opíjení v aktuálním výzkumu přiznalo 30 % mladistvých Čechů. Opět jsou na tom tedy hůř než většina Evropy. Čtvrtina z nich také uvádí, že poprvé zkusili alkohol ještě před svými čtrnáctými narozeninami.
Oproti roku 2002 přitom klesnul počet mladých Čechů, kteří pijí alkohol, o celou polovinu. Zároveň mezi nimi statistiky registrují menší zájem o pivo, víno i tvrdý alkohol, než před 15 lety. Pivo jako národní nápoj je sice stále nejoblíbenější, i jeho konzumace ale mezi mladými klesá.
Patnáctiletí v Česku nehřeší pouze s alkoholem. Na 11 % chlapců a 16 % dívek už také v tomto věku pravidelně kouří. A s experimentováním s marihuanou je to ještě horší. Zkušenost s touto drogou má asi 23 % patnáctiletých Čechů, což je řadí v Evropě na šesté místo - jenže od konce žebříčku.