Více než 170 mrtvých delfínů se objevilo na pobřeží Brazílie. Úřady ani odborníci netuší, co je příčinou úmrtí takového počtu delfínů. Nejpravděpodobnější variantou by podle nich mohl být smrtící virus.
Počet mrtvých inteligentních zvířat se zvyšuje každým týdnem. Jen za posledních sedmnáct dní uhynulo u brazilských břehů na devadesát delfínů. V průměru to znamená pět mrtvých savců denně.
Příčina úhynu těchto oblíbených zvířat zatím není známá. Vše objasní až laboratorní testy, které by měly být známé do konce ledna. Odborníci už ale nyní tuší, že by mohlo jít o smrtící virus morbilivirus (CeMV), který stojí za úhynem delfínů guyanských. Virus napadá zejména savce řádu kytovců, jejichž imunitní systém dokáže zničit.
„Nikdy dřív jsme nic podobného nezažili, je to tragédie. Jednou najdeme mrtvé dospělé samce, jindy zase samice s mláďaty. Většina z nich je ale velmi hubená a mají kožní léze,“ uvedl ředitel neziskové organizace Instituto Boto Cinza Leonardo Flach.
Jak se zdá, není to jen znečišťování oceánů a moří, co trápí delfíny. Kromě smrtícího virusu se také potýkají s problémy ohledně jedovatých látek, které se nachází v jimi lovených rybkách.
Delfíni guyanští patří mezi nejmenší druhy delfínů vůbec. Dorůstají do délky maximálně 1,5 metru. A zatímco před dvaceti lety dosahovala populace tohoto druhu na tři tisíce jedinců, nyní je jejich počet odhadován na slabých 800 kusů.