Mají k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa nebo marketingového poradce. Servis srovnatelný se servisem profesionálního sportovce dostane pětice hráčů z týmu Brute. Ten se naplno věnuje hraní počítačových her neboli esportu. Právě tento komplexní servis má hráče dostat na evropskou špičku. Stojí za ním zbrusu nový realizační tým.
„V zahraničí je esport profesionálním sportem a velkým byznysem. U nás jsme stále na začátku. Z hráčů se nestanou profíci schopni konkurovat evropským týmům jen tím, že jim zajistíme finance. Je důležité, aby se mohli plně soustředit na trénink, proto se postaráme také o veškerou techniku, organizaci turnajů, dáme jim k dispozici odborníky na zdravý životní styl, na marketing. Abyste byl dobrý a úspěšný hráč, nestačí jen sedět za počítačem a hrát," tvrdí hlavní investor realizačního týmu Brute Petr Andrýsek. Ten se chce mimo podpory týmu zaměřit také na propagaci esportu samotného. U nás je totiž většinou znám jen mezi lidmi, kteří se pohybují ve světě počítačových her.
Herní tým Brute je složen z pěti hráčů ve věku 17 – 21 let a trenéra. Specializuje se na hraní titulu Counter – Strike: Global Offensive, legendární počítačové střílečky. Na tuzemské herní scéně působí tento tým už více než tři roky, řadí se tak mezi špičku. Tak třeba osmnáctiletý Filip Dolenský z Kolínska o svých začátcích profesionálního hraní říká: „Jasně že jsem od rodičů neustále slyšel, že pořád sedím u počítače, ať jdu radši ven. Pak jsem jednou za nimi ale přišel s prosbou o číslo účtu, na který mi přijdou peníze za vyhraný turnaj. Nejdřív vůbec nechápali, proč by mi někdo měl posílat peníze za to, že sedím u počítače.“
Jeho rodina se začala postupně o esport zajímat a dnes Filipa v jeho činnosti plně podporuje. K největším fanouškům ale patří - překvapivě - jeho babička. „Díky babičce jsem mohl zkusit hru Counter - Strike: Global Offensive, jelikož jsem od ní dostal svůj první vlastní herní notebook. Babička začala esport sledovat od mého prvního většího turnaje v Praze, od té doby mě plně podporuje a fandí. Je jí 69 let a strašně ji to zajímá a baví,“ dodává Filip. Ve škole má kvůli svému profesionálnímu hraní nastavený individuální plán. Přiznává, že se školou nebo prací by hraní na vrcholové úrovni nešlo dohromady. „Je potřeba věnovat hodně času opravování chyb, nahrávání taktik a tak dále. Tréninkem strávím 8 - 10 hodin denně. Za šanci spolupracovat s profesionálním týmem jsem rád a jsem připraven na sobě pracovat ještě víc, protože taková možnost už se nemusí opakovat,“ uzavírá. Jeho cílem je dostat se mezi TOP 30 nejlepších hráčů světa.
Důležité je i mít kondici
Tým profesionálů ale sází na to, že aby mohli hráči podávat nejlepší výkony, musejí být psychicky i fyzicky v naprosté pohodě. O kvalitní jídelníček a fyzickou formu se má postarat fitness trenér Dominik Trkan: „Být ve formě je pro kluky důležité z několika důvodů. Jednak se vyvarují problémům s bederní páteří, jejíž svalstvo neustálým sezením u počítače ubývá, a jednak si u cvičení psychicky odpočinou a tělo se prokrví, takže to přinese více energie a celkově větší chuť na hru samotnou, což povede k lepším výsledkům.“ V neposlední řadě hraje velkou roli i stravovací režim. „Pokud si před tréninkem kluci dají pizzu, tak bude jejich tělo zaneprázdněné trávením a ostatní procesy v těle budou mít nižší prioritu. Dojde tedy k poklesu energie, budou mít pomalejší postřehy než by tomu bylo při lehce stravitelnější variantě jídla,“ popisuje Dominik Trkan.
Realizační tým se skládá z fitness trenéra, ale také z analytika, mentálního kouče, psychologa, marketingového poradce, manažera týmu, technika, grafika a manažera sociálních sítí a content týmu mladých nadšenců. Jejich hlavním úkolem je zajišťovat partnery pro finanční podporu chodu týmu, ubytovaní, dopravu a stravu na akcích či technické zázemí.
Dnes zažívá esportové odvětví ve světě obrovský boom a výjimkou není ani Česko. Aktivně se u nás esportu účastní zhruba 300 tisíc lidí a asi půl milionu lidí ho sleduje. Na profesionální úrovni se jím u nás živí ale jen pár desítek lidí.