Vládní koalice Petra Fialy (ODS) zvedne cenu dálničních známek. Vyplývá to z materiálu o konkrétních opatřeních, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Konečná cena je ale ještě předmětem jednání. Nejpravděpodobněji se skloňuje varianta, že by roční dálniční kupon měl stát přes dva tisíce korun. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrzuje, že jako novinka se objeví jednodenní známka.
Ceny dálničních známek jsou více jak deset let nezměněné. Naposledy se jejich výše upravovala v roce 2012, kdy se zdražily z 1 200 korun na současných 1 500 korun. Od té doby ale přišlo prudké zdražování a navíc se dálniční síť rozšířila. Všechny tyto důvody vedou vládu Petra Fialy k tomu, aby k úpravám cen došlo.
Vládní koalice se podle materiálu o úsporných opatřeních na některých bodech shodla. Patří mezi ně právě cena dálničních známek, která by se mohla zvednou až na 2 300 korun. Finální dohodu ale zatím nepotvrdil ministr dopravy Martin Kupka, podle kterého je variant více. „Návrh není konečný, variant, které budeme zvažovat, je víc. Zavedení jednodenní známky v příštím roce potvrzuji. I to samo o sobě vyžaduje zvýšení ceny ročních známek,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Průzkum: Více než polovina lidí je proti pomalejšímu růstu důchodů. Proč nevěří státu?
Podle předsedy sněmovního podvýboru pro dopravu Ondřeje Lochmana (za STAN) se bude konečná cena pohybovat okolo této částky. „Debatovali jsme s panem ministrem v rámci koalice, jaká varianta by byla nejspravedlivější. Od roku 2012 došlo k navýšení cen asi o 40 procent. To znamená, že by se dálniční kupon mohl pohybovat okolo 2 100 až 2 200 korun,“ poznamenal Lochman.
Ten také připomíná, že od roku 2012 se dálniční síť rozšířila o 195 kilometrů. Současná vládní koalice navíc plánuje do roku 2025 dokončit dalších 150 kilometrů. Pokud se mají dálnice udržovat v provozuschopném stavu, tak je současná cena dálničního kuponu zřejmě neudržitelná.
Lochman také přiznává, že optimální varianta by byla v systému určité valorizace. Tedy aby dálniční kupon byl navázán na kilometry nově zprovozněných úseků dálnic a na hladinu inflace. Ubyla by tím nepopulární politická rozhodnutí o zdražení kuponů, ke kterým se bývalé vlády neodhodlaly.
„Dohoda ale zatím není. Každému ale musí být zřejmé, že pokud se cena neměnila více jak 10 let, tak ke zdražení dojde,“ řekl Lochman.
Ekonomové navrhují až dvojnásobné zdražení
Návrh na zvýšení ceny dálniční známky vychází také z materiálu Národní ekonomické rady vlády (NERV) „Prvním krokem by mělo být zásadnější zvýšení ceny dálničních známek o 50 až 100 procent,“ uvádí NERV. Zvednutí ceny o polovinu by se přitom shodovalo s částkou 2 300 korun, kterou měla koaliční skupina odsouhlasit.
Poradci z NERV dále uvedli, že zvýšení ceny je potřebné z důvodu přetíženosti komunikací a nutností dobudovat další trasy. „Očekávané zvýšení příjmů bude v řádu 4–5 miliard ročně i po zohlednění mírného poklesu prodeje dálničních známek,“ uvedli.