zvony

Výpis příspěvků ke štítku „zvony“

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

17. října 2021 05:59

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Pětadvacet tisíc křížů na dlažbě za oběti koronaviru. V poledne se rozezněly zvony

22. března 2021 09:35
Aktualizováno

Po celém Česku se v pondělí 22. března rozezněly kostelní zvony a lidé si v pravé poledne připomněli oběti pandemie koronaviru. V pondělí uplynul přesně rok ode dne, kdy u nás zemřel první člověk s nemocí COVID-19. Na dlažbě pražského Staroměstského náměstí se jako připomínka bezmála pětadvaceti tisíc mrtvých objevil stejný počet křížů.

Unikátní změna: Pražská Loreta bude hrát novou melodii, podívejte se na generálku

15. května 2020 08:39

Změna, která se odehrává jednou za sto let! Slavná kulturní památka, pražská Loreta, mění po letech melodii, kterou mechanismus zvonů bude každou hodinu přehrávat. Změna se odehrává včetně generální zkoušky a slavnostní premiéry nové melodie. Ta je naplánována na 20. května v 18 hodin. Novou píseň zvonů Maria, Maria doprovodí při premiéře i pěvecký sbor. Reportér CNN Prima NEWS Vladimír Procházka měl možnost být u generální zkoušky a zavede vás i přímo k mechanismu zvonů. Vše si prohlédněte v přiložené reportáži.