Zvyšováním cen to nekončí. Je možné, že některé potraviny vůbec nebudou, tvrdí experti

Na neustále zvyšující se ceny potravin odborníci upozorňují dlouhodobě, nemusí jít ale o jediný problém, se kterým se musíme vypořádat. Podle ředitele pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslava Koberny a předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy může nastat situace, že některé potraviny nebudou v tuzemsku vůbec dostupné, uvedli ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS.

„Musíme se bát, že potraviny budou mnohem dražší, než jsme byli zvyklí – ceny se zvyšují globálně, náklady rostou zemědělcům i potravinářům a logicky to s sebou přinese problémy,“ předpovídá Pýcha. Je tak podle něj možné, že slabá sociální vrstva nebude mít na některé potraviny peníze.

„Jedna věc je cena, na jejíž růst upozorňujeme od roku 2019. Je ale možný i výpadek. Jsme na společném trhu, takže existuje riziko, že se potraviny z České republiky vyvezou,“ doplnil ho Koberna.

Jednou z cest by podle odborníku bylo omezení exportu. „Je to vždy drastický zásah. Stát by měl zavést monitoring – kolik obilovin vyrobíme, kolik se prodalo a kolik se ještě prodá. Už dnes zemědělci prodávají příští úrodu, snaží se využít vyšších cen a prodávají i odběratelům ze zahraničí,“ vysvětlil Pýcha.

Může se tak stát, že fyzicky v Česku obiloviny budou, avšak vlastnit už je bude někdo jiný. „Budeme muset uživit nás, ale i uprchlíky z Ukrajiny, kteří přišli do evropských zemí. Zároveň musíme být schopni pomoci ukrajinskému obyvatelstvu, které zůstane ve své zemi, protože si samo nevyprodukuje dostatek,“ dovysvětlil.

Ukrajina, které se přezdívá obilnice Evropy, je jedním z hlavních světových vývozců obilovin a rostlinných olejů. Poradenská společnost APK-Inform odhadla, že letošní sklizeň obilovin na Ukrajině klesne meziročně o 54,6 % na 38,9 milionu tun.

„Delší dobu žádáme, aby stát monitoroval skutečné zásoby a zavedl licenční systém, který by umožnil vývoz kontrolovat. A kdyby byl nedostatek, tak ho zastavit,“ dodal Koberna. Zemědělce navíc letos trápí sucho, mrazy i vítr, což už je jen špička ledovce.

Tagy:
peníze jídlo potraviny Ukrajina uprchlíci Česko obiloviny Zemědělský svaz České republiky Potravinářská komora České republiky válka na Ukrajině