10 nejlepších seriálů první poloviny roku: Chalifát, Mrs. America i Nula nula nula

Jaké největší seriálové pecky z první poloviny roku by vám rozhodně neměly uniknout a proč se vyplatí s těmito kousky strávit desítky hodin času před obrazovkou?

První polovina roku 2020 je za námi a myslím, že to je zatím celkem slušná jízda. Katastrofa střídá katastrofu a my už v podstatě jen čekáme, jakou pohromu si pro nás chystá sychravý podzim. Na následujících řádcích se nicméně budeme věnovat něčemu pozitivnějšímu. Totiž seriálům, které vám mohly při všem tom dění okolo snadno uniknout, a přitom by byla zatracená škoda je minout. Pandemie a s ní spojená karanténa nám dala celkem dost času nakoukat nejrůznější počiny od velkých mainstreamových hitů až po ty menší, méně výrazná díla, a my vám teď přinášíme výběr toho nejlepšího.

10. Bludné kruhy

Šestidílná minisérie režiséra Dereka Cianfranceho (Blue Valentine) je inspirována románem spisovatele Wallyho Lamba a vypráví o dvou bratrech – jednovaječných dvojčatech, jejichž životy nabraly velice odlišný směr. V hlavní dvojroli září Mark Ruffalo, seriál z produkce HBO se ale pyšní víc než jen slavnými jmény před kamerou. Citlivá psychologická sonda do duše dvou bratrů vyžaduje od diváka notnou dávku pozornosti, jakmile jí ale v tomhle vyjdete vstříc, odmění se vám lavinou emocí i dojemným poselstvím.

9. Defending Jacob

Právnické drama pochází z dílny streamovací služby Apple TV+ a vypráví o rodině zkušeného asistenta státního zástupce (Chris Evans), kterou zasáhne nepředstavitelná tragédie, když je jejich syn jednoho dne obviněn z vraždy svého spolužáka. Těžké procedurální drama následně odhaluje nejen temná zákoutí amerického právního systému, ale i dětské duše, která – jak tvůrci správně líčí – dokáže být někdy zcela nevyzpytatelná.

8. Chalífát

Nenápadný projekt Netflixu vypráví o blížícím se teroristickém útoku na Švédsko. Dělá to přitom způsobem, který se většině diváků velmi rychle zaryje pod kůži. Tohle extrémně napínavé (a návykové) drama pak rozebírá rozličná témata od mateřství až po uprchlickou krizi. V jeho středu stojí šokující zvraty i snaha jít konstantně až na dřeň, díky kterým si během osmi vyhrocených epizod prakticky nebudete mít šanci oddechnout.

7. Gangs of London

Tento seriálový projekt pochází z hlavy filmaře Garetha Evanse, jenž dal světu chválenou akční sérii Zátah. V jeho novince tak pochopitelně naleznete jak silnou dávku brutální akce, tak i několik vyloženě zlých charakterů, jejichž očima budete sledovat komplikované vztahy uvnitř nečekané rozsáhlého londýnského podsvětí. Boj o moc snad ještě nikdy nebyl tak krvavý a zábavný zároveň.

6. Little Fires Everywhere

Seriál podle knihy Ohníčky všude kolem proti sobě staví dvě ženy, přičemž každá pochází z úplně jiného světa. Elena (Reese Witherspoon) je na první pohled dokonalou matkou velké rodiny, oproti ní Mia (Kerry Washington) bojuje, aby vůbec zvládla uživit svoji jedinou dceru. A je to právě střet těchto dvou žen, potažmo dvou světů, který tomuto dramatu dodává říznost a nečekaný sociální přesah, na které jsme byli typicky zvyklí třeba u skvělých Sedmilhářek.

5. Mrs. America

Rovná práva žen jako něco špatného? V seriálu Mrs. America překvapivě ano. Děj totiž vypráví o konzervativní aktivistce Phyllis Schlaflyové (Cate Blanchett), která se v roce 1971 zalekla, že by schválení ústavního dodatku o zrovnoprávnění žen mohlo vést ke katastrofám, jako narukování žen do armády nebo ztrátě nároku na alimenty. V centru seriálu tak stojí obří nepochopení mezi hnutími aktivistek usilujících o to, aby ženy nadále zůstaly u sporáku, a feministek, kterým šlo čistě o to, aby ženy začaly dostávat stejné příležitosti co muži. Precizní drama zaujme zejména fanoušky americké politiky, spokojení by s ním ale měli být i všichni ostatní.

4. Nula nula nula

Seriál v americko-italské koprodukci od režiséra Stefana Sollimy (Sicario 2: Soldado) vypráví komplexní příběh o převozu jedné zásilky drog z Mexika až na jih Itálie. Jenže věci se záhy zkomplikují a trable zaskočí důležité postavy na všech frontách – od války s narkobarony v Mexiku, přes sabotování zprostředkovatelů na moři i mimo něj, až po vyřizování účtů v rámci italské mafie. Rozličné linky v tomhle nekompromisním podání pak ještě zdobí styl vyprávění, kdy seriál každou epizodu zastaví v nejnapínavějším okamžiku, aby se vrátil zpět a odvyprávěl předchozí děj ještě z opačné perspektivy. Velký kandidát na jeden z nejlepších seriálů roku.

3. Outsider

Horor od Stephena Kinga v seriálové adaptaci od HBO – za normálních okolností by vám mělo stačit už jen těchto pár slov. V případě Outsidera ale klidně přihodím. Hlavní roli v této lehce nadpřirozené variaci na Temný případ ztvárnil vynikající Ben Mendelsohn, o režii úvodních epizod se pak postaral oceňovaný Jason Bateman. Pro fanoušky hororů je tato krimi povinnost, pro fanoušky krimi je tento horor zase výborný způsob, jak si rozšířit obzory. Občas zkrátka můžete mít obojí.

2. Perry Mason

Přestože vám bude jméno povědomé, nový seriál od HBO nevypráví o elegantním právníkovi, jenž má život pohromadě a pokaždé je před všemi o krok napřed. Tenhle Perry Mason začíná jako soukromé očko, manželka ho opustila, se synem se nevídá a má problémy s alkoholem. Stačí ale jeden komplikovaný případ odehrávající se během třicátých let v Los Angeles, a rázem začínáme sledovat postupný přerod hlavní postavy v onoho legendárního obhájce, kterého všichni známe a máme rádi. V hlavní roli fantastický Matthew Rhys.

1. Veliká

Tvůrce filmové Favoritky si vzal na paškál Kateřinu Velikou. Místo dobového obrazu slavné panovnice ale dostáváme ostrou satirickou komedii, která historické události převrací na hlavu a vypráví převážně fiktivní zábavný příběh o mladé dívce, která musí přemoct veškeré nástrahy života na dvoře v Rusku během 18. století, aby si mohla začít plnit své sny. Hlavní roli Kateřiny se chopila herečka Elle Fanning, jejího násilnického muže pak v seriálu ztvárnil Nicholas Hoult.

Tagy: