sledujeme živě

17. listopad: Už i viry jsou schopnější než vláda, zaznělo na Václavském náměstí

Souhrn událostí

  • Češi a Slováci si připomínají listopadové události let 1989 a 1939
  • Barvami české trikolory se v Praze rozsvěcí třicítka budov
  • Lidé včetně politiků na Národní třídě pokládali věnce a květiny
  • Václavu Klausovi hrozí za nenošení roušky vysoká pokuta
  • Aneta Langerová zazpívala ze střechy Národního divadla píseň Modlitba pro Martu

Češi a Slováci si dnes připomínají události let 1939 a 1989. Na rozdíl od předchozích let probíhají letos oslavy, piety a demonstrace kvůli pandemii koronaviru ve značně omezeném režimu. Největší pozornost se tradičně upíná na metropole obou států. Zatímco Praha očekává klidný průběh shromáždění, Bratislava se obává násilností. Účast na demonstracích plánují jak příznivci krajní pravice, tak fotbaloví ultras.

Sledujte živě Koncert pro budoucnost:

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:44

Moskva předala USA basketbalistku Grinerovou, která byla v ruském vězení

23:30

Ukrajinci na Donbasu zaznamenali další úspěšný úder

22:42

Slovensko zvažuje výrobu munice pro Ukrajinu

22:10

Ukrajina tvrdí, že Rusové rozmístili v Záporožské JE raketomety Grad

Kovanda o drahotě: Dobrý obchodník využije situace a ceny zvýší. Čechy si vede jako ovečky

Téma zdražování hýbe nejen Českou republikou. Ekonom Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS varoval nakupující, že dobrý obchodník této situace v tuzemsku využije, a své produkty prodá za vyšší cenu. Je proto právě na spotřebitelích, zda jsou ochotni předražené zboží kupovat. Agrární analytik Petr Havel poznamenal, že tímto jednáním mohou obchodníci přijít o byznys, protože zákazníci přestanou produkty pořizovat.

Setkání s Babišem? Nutil mě šéf, řekl zaměstnanec. Expremiér tento přístup odsoudil

Už za pět týdnů si Češi zvolí nového prezidenta. Štáb CNN Prima NEWS se tentokrát podíval pod pokličku kampaně šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten projel republiku ve svém obytném vozu křížem krážem už před komunálními volbami. Nyní jako prezidentský kandidát absolvuje „druhé kolo“. Tentokrát expremiér procestoval Olomoucký kraj. Kde všude se zastavil a jak na něj lidé reagují? Někteří pracovníci firem na jeho akce nepřichází zrovna dobrovolně.

Když je svoboda důležitější než cenovka. Krypta odhalí největší výhodu bitcoinu

Investiční tažení za akciemi nebo dluhopisy obyčejně motivuje touha po kvalitním zhodnocení úspor. Pro část investorů do bitcoinu ale není cena aktiva vždy to nejdůležitější. Hlavní je pro takové lidi možnost svobodně nakládat s penězi. O spojení bitcoinu a svobody se v nové epizodě Krypty rozpovídal Václav Holler, zakladatel společnosti Cryfin. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Chebsko a okolí zasáhlo zemětřesení. Experti nevyloučili začátek roje

Chebsko a okolí ve čtvrtek odpoledne zasáhlo mírné zemětřesení. „Podle automatických seismografů mělo magnitudu 3,3 stupně, po upřesnění seismologové stanovili jeho sílu na 3,1 stupně,“ řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Dozvuky otřesů byly cítit i na Sokolovsku. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala nejsou hlášeny žádné škody.

Do Evropy dorazil „Troll z Trondheimu“. Jev z Grónska přinesl tuhý mráz i řadu výstrah

V posledních dnech se Velká Británie připravovala na příchod „Trolla z Trondheimu“. Jev, který vznikl nad Grónském a v oblasti Skandinávie, s sebou do Spojeného království přinesl nejen mrazivé teploty. V platnosti je řada výstrah, a to jak pro řidiče, tak chodce. Na některých místech mohou v noci na pátek teploměry naměřit až -20 °C, dorazit by měly i sněhové kalamity. Britská média „arktickému obrovi“ přičítají i smrt tří lidí při autonehodách.

Živě
ON-LINE: Rusové rozmístili v Záporožské elektrárně raketomety Grad, tvrdí Kyjev

Ruské jednotky ovládající ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu v jejím areálu rozmístily raketomety Grad. Donbas na východě Ukrajiny denně čelí masivnímu ostřelování. Ukrajinci vzkazují, že nejen město Bachmut srovnávají okupanti se zemí, dokazuje to řada fotografií zveřejněná jak ukrajinskými úřady, tak světovými agenturami. Nejméně šestnáct obětí si vyžádala fatální srážka kamionu s ruskými vojáky a mikrobusu na východě Ukrajiny, píše TASS.

Skládací superstar mezi mobily

Vypadá skvěle, vejde se kamkoli a je přímo nabušený zajímavými funkcemi. Čtvrtá generace skládacího telefonu s ohebným displejem Samsung Galaxy Z Flip4 představuje to nejlepší ve své kategorii, a navíc je vůbec prvním skládacím telefonem na světě, který je zcela voděodolný.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Spolu a Piráti hrají v Praze bizarní divadlo. Vzájemná nenávist dostane k moci ANO

Vyjednávání o nové pražské koalici po několika měsících selhalo. Přestože všechny strany vládní koalice tvrdily, že chtějí spolupracovat, bylo od počátku vyjednávání jasné, že skutečná touha domluvit se, neexistuje. Podat ruku si tak mohou jak exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS), tak dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti), jelikož k moci dostanou jimi kritizované hnutí ANO. Kvůli vzájemné nevraživosti tak těžce hazardují s důvěrou voličů demokratických stran.

GLOSA: Jak se ukrajinští uprchlíci spikli proti Pekarové Adamové a celé Sněmovně

Sněmovna se rozhodla vypudit ukrajinské uprchlíky ze svého rekreačního zařízení. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) tvrdí, že jde o bouři ve sklenici vody a premiér Petr Fiala (ODS) používá univerzální výmluvu: „špatná komunikace“. Nabízí se ještě hypotéza, že jde o dobře promyšlenou akci dezinformátorů. Ovšem pak do spiknutí proti Pekarové a spol. musejí být zapleteni i její vlastní lidé, hejtmani za koaliční strany a hlavně sami ukrajinští uprchlíci a učitelky jejich dětí.