reklama

Sháníme personál pro očkovací místa, nabízí se i hasiči nebo policisté, říkají hejtmani

Hejtmani chtějí centrální registr na očkování spustit co nejdříve. Pátek je poslední den, kdy kraje mohou připomínkovat strategii očkování. O tom i o přeplněnosti krajských nemocnic v pořadu 360° Pavlína Wolfová diskutovala s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (za STAN).

reklama

Podle Peckové je ve vládní strategii na očkování velké množství neznámých a řada „ale“. „Největší ale je, proč nemůžou očkovat velcí zaměstnavatelé jako Škoda či Amazon,“ ptá se hejtmanka Středočeského kraje.

Hejtmanka Pecková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zmínila, že je v plánu ve Středočeském kraji připravit celkem dvanáct velkokapacitních očkovacích míst. „Chceme tam očkovat pět set až šest set lidí denně,“ řekla Pecková s tím, že kraj komunikuje s praktickými lékaři či pediatry o tom, že by se do očkování sami zapojili. Stejně tak by tomu mohlo být u aktivních záloh.

Dodatečný personál shání i pro svůj kraj také hejtman Jihomoravského kraje Grolich. Ten říká, že mu pomoc také nabízí různí lékaři, ale to není vše. „Pracovníky nám nabídli hasiči a policisté,“ doplnil Grolich. V Jihomoravském kraji již vzniklo celkem pět očkovacích center. Další vznikají při krajských nemocnicích.

Grolich zároveň dodal, že si jeho kraj snaží i zajistit vlastní rezervy injekčních stříkaček a jehel. „Plánujeme nakoupit zásobu stříkaček a jehel, ale počítáme až pro fázi, kdy se budou moci zapojit praktici,“ řekl hejtman v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Obává se totiž, že až budou moci očkovat právě i praktičtí či dětští lékaři, tak sami budou mít těchto pomůcek málo.

Oba hejtmani v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vyjádřili pochopení pro lidi, kteří strávili Vánoce se svými blízkými či vyrazili na hory. „Co se týče lidí, tak jsou unavení, že jsou doma,“ řekla Pecková s tím, že museli zpřetrhat všechny kontakty a to samé i jejich děti. Podobně hovořil i Grolich, který řekl, že chápe, jak je to pro lidi těžké.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama