reklama

Sháníme personál pro očkovací místa, nabízí se i hasiči nebo policisté, říkají hejtmani

Hejtmani chtějí centrální registr na očkování spustit co nejdříve. Pátek je poslední den, kdy kraje mohou připomínkovat strategii očkování. O tom i o přeplněnosti krajských nemocnic v pořadu 360° Pavlína Wolfová diskutovala s hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (za STAN).

reklama

Podle Peckové je ve vládní strategii na očkování velké množství neznámých a řada „ale“. „Největší ale je, proč nemůžou očkovat velcí zaměstnavatelé jako Škoda či Amazon,“ ptá se hejtmanka Středočeského kraje.

K tématu

Hejtmanka Pecková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zmínila, že je v plánu ve Středočeském kraji připravit celkem dvanáct velkokapacitních očkovacích míst. „Chceme tam očkovat pět set až šest set lidí denně,“ řekla Pecková s tím, že kraj komunikuje s praktickými lékaři či pediatry o tom, že by se do očkování sami zapojili. Stejně tak by tomu mohlo být u aktivních záloh.

Dodatečný personál shání i pro svůj kraj také hejtman Jihomoravského kraje Grolich. Ten říká, že mu pomoc také nabízí různí lékaři, ale to není vše. „Pracovníky nám nabídli hasiči a policisté,“ doplnil Grolich. V Jihomoravském kraji již vzniklo celkem pět očkovacích center. Další vznikají při krajských nemocnicích.

Grolich zároveň dodal, že si jeho kraj snaží i zajistit vlastní rezervy injekčních stříkaček a jehel. „Plánujeme nakoupit zásobu stříkaček a jehel, ale počítáme až pro fázi, kdy se budou moci zapojit praktici,“ řekl hejtman v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Obává se totiž, že až budou moci očkovat právě i praktičtí či dětští lékaři, tak sami budou mít těchto pomůcek málo.

Oba hejtmani v pořadu 360° Pavlíny Wolfové vyjádřili pochopení pro lidi, kteří strávili Vánoce se svými blízkými či vyrazili na hory. „Co se týče lidí, tak jsou unavení, že jsou doma,“ řekla Pecková s tím, že museli zpřetrhat všechny kontakty a to samé i jejich děti. Podobně hovořil i Grolich, který řekl, že chápe, jak je to pro lidi těžké.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama