Dvě ekologické aktivistky se dnes v Australské národní galerii v Canbeře přilepily k obrazu od Andyho Warhola. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o další ze série podobných incidentů ve výstavních síních v různých částech světa.
Skupina Stop Fossil Fuel Subsidies (Přestaňte s dotacemi na fosilní paliva) zveřejnila na sociálních sítích video, na kterém si dvě mladé ženy přilepily ruku k obrazu s Campbellovými polévkovými konzervami. Na cyklu deseti obrazů, které chrání sklo, jsou také vidět modré čmáranice.
„Andy Warhol v tomto ikonickém cyklu zobrazil konzumní styl života, který se zvrhl,“ uvedla aktivistka Bonnie Cassenová v prohlášení zveřejněném skupinou. „A nyní se zvrhl kapitalismus. Zatímco společnosti produkující fosilní paliva mají rekordní zisky, musejí rodiny rozhodovat, zda dětem koupí léky, nebo jídlo,“ řekla.
Stop Fossil Fuel Subsidies is highlighting the danger of capitalism by glueing onto Andy Warhol. Art depicting consumerism gone mad. While Australians starve, Government pays $22,000 a minute to subsidise fossil fuels. #StopFFS #Auspol #Cop27 #ClimateCrisis #FireproofAustralia pic.twitter.com/acSbRO1mWs
— Stop Fossil Fuel Subsidies/Fireproof Australia (@stopffsubsidies) November 9, 2022
Aktivisté usilující o účinnější ochranu klimatu využívají ke svým protestům známá umělecká díla ve světových galeriích, aby k hrozící klimatické katastrofě upoutali pozornost. V říjnu aktivistky vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha v londýnské Národní galerii. Obraz byl sice za sklem, polévka ale lehce poškodila jeho rám. O něco později se pak jeden protestující přilepil k obrazu Dívka s Perlou v haagské obrazárně Mauritshuis u díla nizozemského malíře Jana Vermeera. Před několika dny se aktivisté přilepili ke Goyovým obrazům v madridském muzeu Prado.