Tragickou událost řeší berlínští policisté. Tamní cyklistku přejela míchačka na beton, nehodu sice přežila, ve čtvrtek u ní ale lékaři konstatovali mozkovou smrt. Podle vyšetřovatelů nemusely být následky celé události tak tragické, kdyby se k ní záchranáři dostali včas. To se ale nestalo. Hasiči, kteří jeli ženu vyprostit, totiž uvázli v zácpě na dálnici, kterou údajně zavinili dva aktivisté z protestní skupiny Letzte Generation (Poslední generace) přilepení k silnici.
Nehoda ženy, která se během pondělního dopoledne střetla s vozidlem berlínské městské technické správy, zavdala příčinu k debatám o přiměřenosti protestů za ochranu klimatu. Hasiči, kteří jeli ženě na pomoc, si totiž stěžovali, že se nemohli dostat na místo včas kvůli klimatickým aktivistům z protestní skupiny Letzte Generation (Poslední generace) přilepeným k silnici.
Rozzuření motoristé se střetli s ekologickými aktivisty. Došlo i na fyzické útoky
K ostré výměně názorů došlo mezi motoristy a ekologickými aktivisty na jedné z hlavních dopravních tepen v Římě. Protestující se posadili na vozovku, čímž blokovali její provoz. Mnohým řidičům následně došla trpělivost a rozhodli se aktivisty ze silnice odtáhnout. Záběry zachycují momenty, kdy akce přerůstala v násilnosti.
Policie nyní vyšetřuje dva lidi ve věku 59 a 63 let kvůli podezření, že svým jednáním bránili záchranářům v poskytnutí pomoci cyklistce. Policie uvádí, že je potřeba zjistit příčinnou souvislost mezi opožděnou pomocí a blokádami. Do vyšetřování chce zapojit i znalce.
Hasiči podle DPA tvrdí, že záchranná akce se kvůli zácpě zdržela o několik minut. Mluvčí hasičů také řekl, že kvůli velikosti vyprošťovacího vozidla šlo jen těžko vytvořit na dálnici záchrannou uličku. Záchranáři na místě nehody museli kvůli chybějící technice improvizovat, čímž se jejich zásah prodloužil. Neříkají ale nic o tom, že by to mělo následky pro zdravotní stav zraněné cyklistky.
Skupina Letzte Generation po informacích o mozkové smrti ženy dala najevo hlubokou lítost. V protestech ale hodlá pokračovat. Agentura DPA uvádí, že po pondělním neštěstí se tito aktivisté stávají terčem nenávistných útoků na sociálních sítích, jejich autoři je považují za bezprostřední viníky stavu cyklistky.
Pochybnosti o smyslu kontroverzních protestů klimatických aktivistů dal najevo německý prezident Frank-Walter Steinmeier. „Je otázkou, zda to, co vidíme v posledních dnech, kdy (aktivisté) házejí jídlo na cenné obrazy nebo se přilepují k silnicím, opravdu nějak slouží klimatickým cílům,“ řekl.
Aktivisté bouřící se proti nedostatečným opatřením jednotlivých vlád v boji za ochranu klimatu si za cíl svých protestních akcí v poslední době vybrali díla světoznámých umělců v několika evropských galeriích.