reklama

Alkohol ani jiné drogy dnešní děti nezajímají. Závislé jsou na virtuálním světě

Stále více mladých lidí v Česku propadá závislosti na sociálních sítích nebo na hraní her. Vyplývá to z evropské školní studie, která se zaměřuje na šestnáctileté teenagery. Psychologové upozorňují, že na problém se často přijde až ve chvíli, kdy dítě začne zanedbávat školu. Naopak mezi mladistvými ubývá těch, kteří jsou závislí na alkoholu nebo drogách.

reklama

Rodiče nejednoho teenagera v minulosti řešili spíše problémy jako alkohol nebo konopí. Před devíti lety se pití alkoholických nápojů podle studie oddávala až pětina oslovených studentů. Teď jejich počet klesl téměř na polovinu. „Studenti už nevnímají tyto látky (alkohol a drogy) jako atraktivní. V dnešní době mají více zajímavějších aktivit a daleko více nabídek. Objevuje se tady více možností trávení času na internetu,“ myslí si specialistka monitoringu a výzkumu Pavla Chomynová.

K tématu

Závislost na životě ve virtuálním prostředí má pro člověka podobná rizika. „Dítě zanedbává svůj osobní život, koníčky ale i osobní povinnosti. Každá závislost má svoje dopady,“ varuje národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Rodiče by podle psychologů měli začít děti vést k velmi omezeném životu v on-line prostředí už odmala. To dělá už několik let například matka dvanáctiletého Patrika. „Dávám mu určité meze a snažím se být hlavně příkladem, kdy sama na počítač nechodím, nehraji ani žádné hry na mobilu. Snažím se ho také nějakým způsobem zaměstnat,“ říká matka Patrika Lenka Chrháková.

Jako prevence před závislostmi pomáhá podle studie u mladých lidí také sport. Jestli se závislosti u mladých lidí zvýšily letošní rok, kdy byly zavřené školy, nebo se objevily nějaké jiné, to zatím odborníci zjišťují.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Majitel restaurace se vzepřel vládě. Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít, vzkázal

Zákazům navzdory ve čtvrtek majitel pražské restaurace Šeberák v Kunraticích otevřel svůj lokál. Jakub Olbert se rozhodl, že už nebude dál poslouchat vládní nařízení. Bojuje prý proti tomu, že kabinet rozhodne až v neděli, zda další den rozvolní opatření, a majitelé restaurací nestihnou za tak krátkou dobu reagovat. Policii v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS Olbert vzkázal, že v pátek bude mít otevřeno zase a že je připravený, že ho přijdou zatknout. Pokud však dostane pokutu ve výši tří milionů korun, počítá s tím, že zkrachuje.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama