reklama

Alkohol ani jiné drogy dnešní děti nezajímají. Závislé jsou na virtuálním světě

Stále více mladých lidí v Česku propadá závislosti na sociálních sítích nebo na hraní her. Vyplývá to z evropské školní studie, která se zaměřuje na šestnáctileté teenagery. Psychologové upozorňují, že na problém se často přijde až ve chvíli, kdy dítě začne zanedbávat školu. Naopak mezi mladistvými ubývá těch, kteří jsou závislí na alkoholu nebo drogách.

reklama

Rodiče nejednoho teenagera v minulosti řešili spíše problémy jako alkohol nebo konopí. Před devíti lety se pití alkoholických nápojů podle studie oddávala až pětina oslovených studentů. Teď jejich počet klesl téměř na polovinu. „Studenti už nevnímají tyto látky (alkohol a drogy) jako atraktivní. V dnešní době mají více zajímavějších aktivit a daleko více nabídek. Objevuje se tady více možností trávení času na internetu,“ myslí si specialistka monitoringu a výzkumu Pavla Chomynová.

K tématu

Závislost na životě ve virtuálním prostředí má pro člověka podobná rizika. „Dítě zanedbává svůj osobní život, koníčky ale i osobní povinnosti. Každá závislost má svoje dopady,“ varuje národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Rodiče by podle psychologů měli začít děti vést k velmi omezeném životu v on-line prostředí už odmala. To dělá už několik let například matka dvanáctiletého Patrika. „Dávám mu určité meze a snažím se být hlavně příkladem, kdy sama na počítač nechodím, nehraji ani žádné hry na mobilu. Snažím se ho také nějakým způsobem zaměstnat,“ říká matka Patrika Lenka Chrháková.

Jako prevence před závislostmi pomáhá podle studie u mladých lidí také sport. Jestli se závislosti u mladých lidí zvýšily letošní rok, kdy byly zavřené školy, nebo se objevily nějaké jiné, to zatím odborníci zjišťují.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama