Děti závislé na hrách
Až o 40 procent víc dětí trávilo v době koronakrize čas na sociálních sítích a hraním on-line her na počítači. Dětští adiktologové varují před nákupem takzvaných loot boxů. Jedná se o rizikový faktor, který může vést k hráčské závislosti. Loot boxy se už zabývá ministerstvo financí.
Loot boxy, označované též jako bedny s kořistí, jsou bonusy nebo kredity navíc, díky kterým si hráč vylepší svou počítačovou postavu. Tímto způsobem lákají herní společnosti děti, aby ve videohrách utrácely peníze. Ceny jednoho boxu se pohybují od 50 korun, mohou se však vyšplhat až na několik tisíc. Balíčky obsahují většinou náhodně určenou výhru v různých formách.
„Regulátoři se na placené odměny ve hrách celosvětově zaměřují, protože se jedná o rizikový faktor, který může přispět ke hráčské závislosti,“ řekl ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola.
Tvrzení, že by loot boxy v sobě skrývaly hazard, však odmítá Asociace českých herních vývojářů. „Nevidím v tom hazardní motiv. Je to prostě forma zábavné hry, něco jako jsou sběratelské karty,“ myslí si člen asociace Pavel Barák.
Chybí finanční gramotnost
Hry obsahující loot boxy jsou často zdarma, nebo stojí jen drobnou částku. Podle předsedkyně dětské adiktologie Michaely Štáfkové chybí finanční gramotnost a zájem rodičů o to, jakým způsobem jejich dítě utrácí peníze.
Určitá omezení hazardu uvnitř her pro děti už zavedli například v Nizozemsku nebo Belgii. Zda se k nim přidá i Česko, zatím není jasné. Ministerstvo financí v současnosti posuzuje, zda loot boxy podle zákona vykazují znaky společné s hazardními hrami.
Podle mluvčího ministerstva financí Zdeňka Vojtěcha vzhledem k množství a odlišnostem variant různých her není možné hodnotit veškeré hry obsahující loot boxy obecně a je třeba zkoumat každý koncept jednotlivě.