reklama

Děti v on-line hrách utrácejí za „kořist“. U některých to může vést k závislosti

Až o 40 procent víc dětí trávilo v době koronakrize čas na sociálních sítích a hraním on-line her na počítači. Dětští adiktologové varují před nákupem takzvaných loot boxů. Jedná se o rizikový faktor, který může vést k hráčské závislosti. Loot boxy se už zabývá ministerstvo financí.

reklama

Loot boxy, označované též jako bedny s kořistí, jsou bonusy nebo kredity navíc, díky kterým si hráč vylepší svou počítačovou postavu. Tímto způsobem lákají herní společnosti děti, aby ve videohrách utrácely peníze. Ceny jednoho boxu se pohybují od 50 korun, mohou se však vyšplhat až na několik tisíc. Balíčky obsahují většinou náhodně určenou výhru v různých formách.

„Regulátoři se na placené odměny ve hrách celosvětově zaměřují, protože se jedná o rizikový faktor, který může přispět ke hráčské závislosti,“ řekl ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola.

Tvrzení, že by loot boxy v sobě skrývaly hazard, však odmítá Asociace českých herních vývojářů. „Nevidím v tom hazardní motiv. Je to prostě forma zábavné hry, něco jako jsou sběratelské karty,“ myslí si člen asociace Pavel Barák.

Chybí finanční gramotnost

Hry obsahující loot boxy jsou často zdarma, nebo stojí jen drobnou částku. Podle předsedkyně dětské adiktologie Michaely Štáfkové chybí finanční gramotnost a zájem rodičů o to, jakým způsobem jejich dítě utrácí peníze.

Určitá omezení hazardu uvnitř her pro děti už zavedli například v Nizozemsku nebo Belgii. Zda se k nim přidá i Česko, zatím není jasné. Ministerstvo financí v současnosti posuzuje, zda loot boxy podle zákona vykazují znaky společné s hazardními hrami.

Podle mluvčího ministerstva financí Zdeňka Vojtěcha vzhledem k množství a odlišnostem variant různých her není možné hodnotit veškeré hry obsahující loot boxy obecně a je třeba zkoumat každý koncept jednotlivě.

K tématu

Tagy: děti videohry hry mobily gaming Ministerstvo financí hazard loot boxy

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama