reklama

Děti v on-line hrách utrácejí za „kořist“. U některých to může vést k závislosti

Až o 40 procent víc dětí trávilo v době koronakrize čas na sociálních sítích a hraním on-line her na počítači. Dětští adiktologové varují před nákupem takzvaných loot boxů. Jedná se o rizikový faktor, který může vést k hráčské závislosti. Loot boxy se už zabývá ministerstvo financí.

reklama

Loot boxy, označované též jako bedny s kořistí, jsou bonusy nebo kredity navíc, díky kterým si hráč vylepší svou počítačovou postavu. Tímto způsobem lákají herní společnosti děti, aby ve videohrách utrácely peníze. Ceny jednoho boxu se pohybují od 50 korun, mohou se však vyšplhat až na několik tisíc. Balíčky obsahují většinou náhodně určenou výhru v různých formách.

„Regulátoři se na placené odměny ve hrách celosvětově zaměřují, protože se jedná o rizikový faktor, který může přispět ke hráčské závislosti,“ řekl ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola.

Tvrzení, že by loot boxy v sobě skrývaly hazard, však odmítá Asociace českých herních vývojářů. „Nevidím v tom hazardní motiv. Je to prostě forma zábavné hry, něco jako jsou sběratelské karty,“ myslí si člen asociace Pavel Barák.

Chybí finanční gramotnost

Hry obsahující loot boxy jsou často zdarma, nebo stojí jen drobnou částku. Podle předsedkyně dětské adiktologie Michaely Štáfkové chybí finanční gramotnost a zájem rodičů o to, jakým způsobem jejich dítě utrácí peníze.

Určitá omezení hazardu uvnitř her pro děti už zavedli například v Nizozemsku nebo Belgii. Zda se k nim přidá i Česko, zatím není jasné. Ministerstvo financí v současnosti posuzuje, zda loot boxy podle zákona vykazují znaky společné s hazardními hrami.

Podle mluvčího ministerstva financí Zdeňka Vojtěcha vzhledem k množství a odlišnostem variant různých her není možné hodnotit veškeré hry obsahující loot boxy obecně a je třeba zkoumat každý koncept jednotlivě.

K tématu

Tagy: děti videohry hry mobily gaming Ministerstvo financí hazard loot boxy

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Byznys

ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Vláda nehraje čistou hru, tvrdí advokát

Živě ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Vláda nehraje čistou hru, tvrdí advokát

  • Aktualizováno

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
Při demonstracích na podporu Navalného zatkli přes 1600 lidí včetně jeho ženy
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
Další články
reklama
reklama