ALS

Výpis příspěvků ke štítku „ALS“

Nemůže sám chodit ani jíst. Hokejista trpí nemocí podobnou ALS, pomáhá mu i Plekanec

30. října 2022 06:08

Svého času patřil v NHL k nejméně oblíbeným soupeřům, z míry dokázal vyvést i největší kliďase. Jenže mimo led je hokejista Tomáš Plekanec úplně jiný. Naposledy to 39letý tahoun extraligového Kladna dokázal, když na svém Instagramu sdílel příběh bývalého pardubického hráče Martina Petruse, trpícího onemocněním podobným ALS. Stejně jako další hokejisté se Petrusovi snaží pomoct, co to jde.

Boj legendy NHL s ALS: Už nemůže mluvit ani jíst, manželka cítí obrovskou frustraci

20. října 2022 21:04

Když jednou v NHL zamířila soupeřova brusle do jeho tváře, musel si nechat od lékařů zašít ránu více než 200 stehy. Za dva týdny opět hrál. Švéd Börje Salming – ikona Toronta Maple Leafs – proslul jako nesmírně obětavý hráč a tvrďák. Ale na to, co se dozvěděl nedávno, je i jeho povaha krátká. Jedenasedmdesátiletý bývalý hokejista bojuje se zákeřnou chorobou ALS, která u něho má rychlý průběh. Dva měsíce po oznámení diagnózy veřejnosti už nemůže mluvit.

Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce

7. října 2022 06:47

Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.

Štefan bojuje se zákeřnou ALS. Prognóza lékařů je špatná, rodina prosí o pomoc

14. srpna 2022 08:48

Štefan s manželkou Andreou prožívali šťastné období. Vychovávali dvě krásné holčičky, rekonstruovali nově pořízený byt a těšili se na společně prožitou budoucnost. Vše se ale změnilo v květnu letošního roku, kdy lékaři Štefanovi diagnostikovali ALS. Průběh nemoci je u něj velmi rychlý a účinná léčba neexistuje. Dnes už sám nezvládne téměř nic a Andrea o něj pečuje v domácím prostředí. Jejich blízcí založili sbírku, která jim má v těžké životní situaci pomoct.

Krutá diagnóza pro hokejovou legendu. I když na ALS není lék, Salming zůstává optimistou

10. srpna 2022 16:52

Slavnému švédskému hokejistovi Börjemu Salmingovi byla diagnostikována nevyléčitelná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jednasedmdesátiletý bývalý obránce to oznámil v prohlášení na sociálních sítích organizace zámořské NHL Toronta Maple Leafs, v jejímž dresu odehrál v 70. a 80. letech šestnáct sezon. Stejnou nemocí trpěli například expremiér Stanislav Gross nebo fobalista Marián Čišovský.

Jediný pohyb, který Honzovi zůstal, je pohyb očí. S onemocněním ALS bojuje už čtyři roky

16. června 2022 06:58

Do života Markéty (47) a Honzy (46) Anýžových vstoupila před čtyřmi lety krutá nemoc. Honzovi diagnostikovali vážné nervosvalové onemocnění a pro rodiče, kteří vychovávají dvě dospívající děti, to byla rána z čistého nebe. Honzův stav se stále zhoršuje, v současné době už jeho tělo nefunguje a dokáže ovládat pouze oči, i když jeho mysl jinak nedoznala úhony. Manželka Markéta svěřila CNN Prima NEWS velmi emotivní příběh o tom, jak nemoc postupně připravila jejího manžela o veškerý pohyb i samostatnost.

ALS: Choroba, která člověka zabíjí kousek po kousku. Jak pacientům pomáhají koordinátorky?

2. ledna 2022 22:53

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je velmi vážné nervosvalové onemocnění, které během několika málo let postupně paralyzuje všechny svaly v těle, a to za plného vědomí pacienta. Lidem s tímto nevyléčitelným onemocněním a jejich rodinám pomáhá nezisková organizace ALSA. Co všechno jim může nabídnout, na to se CNN Prima NEWS zeptala hlavní koordinátorky spolku ALSA Karolíny Koucké.

Emotivní zpověď před smrtí: Slábnu a špatně dýchám, líčil fotbalista Šámal. Zemřel na ALS

6. listopadu 2021 23:51

Když fotbalista Jiří Šámal, který během kariéry hrával nejvyšší soutěž za Cheb nebo Viktorii Plzeň a naposledy za Jiskru Domažlice, onemocněl nevyléčitelnou nemocí ALS (amyotrofická laterální skleróza), poskytl CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor, v němž vyjádřil odhodlání nevzdat se a bojovat. V emotivní zpovědi popsal, čím vším si prochází. Bohužel, zákeřná choroba byla nad jeho síly a sportovec svůj statečný boj prohrál. Bylo mu 49 let.

Fotbalista Šámal věděl, že umírá. Měsíc před smrtí překvapil otevřeným přiznáním

20. října 2021 12:06

Bývalý ligový fotbalista Jiří Šámal čelil nevyléčitelné nemoci ALS od loňského jara. Původně si myslel, že zvláštní chování těla má na svědomí koronavirus. Až v letos v dubnu si od lékařů vyslechl zprávu, na kterou se nelze připravit. Amyotrofická laterální skleróza (ALS) postupovala rychle a po dalším půlroce někdejšímu hráči Viktorie Plzeň nebo Jiskry Domažlice ukončila ve 49 letech život.