Od března roku 2018, kdy si od lékařů vyslechl definitivní potvrzení, žije Jan Kavalír s nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózou, známou jako ALS. Ačkoliv mu je jeho manželka Martina obrovskou podporou, chtěl bývalý fitness trenér ukončit své trápení a letos v dubnu podstoupit eutanazii, respektive asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Pak se ale stal zázrak, v březnu se dvojice dozvěděla, že čeká prvního potomka. Cesta do zahraničí se nekonala, díky čemuž se Jan dočkal narození dcery Elišky. Dojemný příspěvek včetně snímku milovaných sdílela manželka.
„Nic není víc než láska. K vašim blízkým a k sobě samotnému. Tato fotka bude pro mě navždy znamenat, proč jsem byla na tomto světě. (...) Eli si počkala, i Honzík počkal. Moc vás miluji, jste moje všechno. Je krásné být rodinou,“ napsala manželka Jana k dojemnému snímku otce s dcerou na sociálních sítích v neděli 29. září.
Právě společných chvil jako rodina se bývalý fitness kouč nemusel vůbec dožít. Dlouhá léta žije s ALS – nemocí, která pacientovi napadne nervové buňky v mozku a míše, přičemž postupem času ztrácí schopnost svalového pohybu. Nejen, že se dotyčný přestává hýbat, ALS ho postupně připraví o možnost mluvit, jíst a dýchat. Smrt je bohužel nevyhnutelná. A člověk je přitom po celou dobu plně při smyslech.
Stal se vězněm svého těla
„Myslí mu to jako zdravému člověku, jen se nemůže pohnout. Jinými slovy, naplno si uvědomuje, co se děje, celé to utrpení, ale nedokáže to ani říct, ani naznačit gestem či jiným pohybem. ALS je strašné onemocnění. Fakt strašné. Stal se vězněm svého těla. Přesto se stále vzdělává, čte, sleduje dokumenty,“ zdůrazňovala manželka v rozhovoru pro Deník N letos na jaře.
CNN: K ovládání počítače mu stačí myšlenka. Pacient s ALS testuje revoluční implantát
Vyslechnout si diagnózu amyotrofická laterální skleróza, neboli ALS, představuje sdělení na úrovni rozsudku smrti. Pacientovi nemoc napadne nervové buňky v mozku a míše, postupem času ztrácí schopnost svalového pohybu. Nejen, že se dotyčný přestává hýbat, ALS ho postupně připraví o možnost mluvit, jíst a dýchat. Revoluci ve zkvalitnění zbývajícího života může přinést mozkový implantát, kdy pacientovi stačí jediné – pomyslet na to, co chce, a počítač jeho příkaz vykoná. Redakce CNN s jedním z pouhých deseti pacientů, kteří revoluční implantát testují, natočila exkluzivní reportáž.
Doba přežití se odhaduje na tři až pět let od projevu příznaků. Jan s ALS žije od roku 2017, respektive od jara 2018, kdy mu lékaři sdělili definitivní potvrzení, že se jedná o právě tuto nemoc.
Co Jan na sklonku života odmítal podstoupit, byla umělá plicní ventilace. Tedy, aby za něj dýchal přístroj. Do tohoto stádia odmítal dojít, proto se rozhodl pro naplánování vlastního odchodu ze světa: asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku. Termín byl stanoven na 19. dubna. Dva dny před osudným dnem však manželka zasáhla. Jak se svěřila, vyhrála láska.
„Do té doby mě tížilo, že jsem Honzíkovi ani jednou jasně neřekla, aby zůstal. Nevěděla jsem, jestli na to mám právo, jestli si mohu dovolit ovlivňovat tak závažné rozhodnutí. A najednou jsem pochopila, že pokud mu to právě teď neřeknu, navždy toho budu litovat,“ líčila.
„Uvědomila jsem si, jak by bylo krásné, kdyby tu Honzík byl ještě i v září a viděl by naši dcerku,“ podotkla. Právě těhotenství bylo malým zázrakem, který nikdo nečekal. Manželka Martina otěhotněla neplánovaně. O tom, že s Janem čeká prvního potomka, se dozvěděla v březnu – měsíc před tím, než měl její milovaný muž odejít z tohoto světa podle svých pravidel.
ČTĚTE TAKÉ: „Anděl odešel.“ Osmiletý Vilík podlehl vzácné nemoci, před smrtí si splnil poslední přání
„Čekáme miminko. Je to ten největší a zároveň nejkrásnější životní paradox, který se nám mohl stát. Vždy jsem toužila být mámou, ale této své představy jsem se dávno vzdala, vybrala jsem si pomoc Honzíkovi. Po sedmi letech – Honzík před lety děti nemohl mít – právě nyní, naprosto neplánovaně. Říká se, že zázraky se začnou dít, když svým snům věnujete právě tolik energie, kolik obvykle věnujete svým obavám,“ napsala tehdy Martina na svůj Instagram k oznámení.
Nový termín konce
Navzdory této radostné zprávě byl Jan rozhodnutý asistovanou sebevraždu podstoupit. Jenže vše dopadlo jinak. „Neodjeli jsme. Nejeli jsme. Nedokázala jsem to. Dohodli jsme se, že Honzík odejde v listopadu s paliativci. A peníze za Švýcarsko, které nám vrátí, dáme na pečovatele plus na celé léto přijede jeho máma. Nevím, jestli je to správné, nebo nesprávné rozhodnutí, asi to ani nikdy nezjistím,“ napsala v SMS zprávě manželka redaktorovi Deníku N v osudný dubnový den.
„Seznamte se s Eliškou Kavalírovou, nejkrásnější holčička na světě je moje dcera. Lásko, děkuji,“ napsal sám Jan na své sociální sítě 28. září.
Dnes si díky rozhodnutí na poslední chvíli může Jan užívat pohled na svou narozenou dceru a prožívat vzácné momenty jako rodina. Momenty, které kdykoliv mohou být těmi posledními.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Za týden plánuje přeběhnout Česko. Šimon chce upozornit na vzácnou nemoc