reklama

Američané anarchii příliš nemilují, útok na Kapitol je možná stmelí, říká odborník

Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka je útok na Kapitol naprosto bezprecedentní. Na druhou stranu by celá událost mohla pomoci stmelit americkou společnost. Během jednání o potvrzení hlasů volitelů z jednotlivých států, kdy došlo k nepokojům i přímo uvnitř budovy, zemřeli čtyři lidé.

reklama

Pondělíček uvedl, že americká společnost je rozdělená a demonstrace se očekávaly. „Nicméně tohle je silná káva. Něco jiného je demonstrovat. Koneckonců demonstrace jsme viděli i v roce 2016, v omezené míře se na některých místech demonstrovalo i v roce 2012. Demonstrace k demokracii patří, to není nic samo o sobě škodlivého. Útok na Kapitol, sídlo legislativy, je ale naprosto bezprecedentní,“ sdělil.

Podle Pondělíčka se možná jedná o událost, která by mohla pomoci ke sjednocení společnosti. „Američané anarchii příliš nemilují. V tomto ohledu si vzpomínám na úvodník, tuším New York Postu, ve kterém šéfredaktor, který jinak Trumpa velice podporuje a mluví o tom, že jeho revoluce byla pozitivním směrem vývoje v amerických dějinách, napsal, aby Trump výsledky voleb nerozporoval, protože jinak svůj odkaz zničí a místo jako na revolucionáře se na něj bude vzpomínat jenom jako na anarchistu,“ dodal amerikanista.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama