reklama

Američané anarchii příliš nemilují, útok na Kapitol je možná stmelí, říká odborník

Podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka je útok na Kapitol naprosto bezprecedentní. Na druhou stranu by celá událost mohla pomoci stmelit americkou společnost. Během jednání o potvrzení hlasů volitelů z jednotlivých států, kdy došlo k nepokojům i přímo uvnitř budovy, zemřeli čtyři lidé.

reklama

Pondělíček uvedl, že americká společnost je rozdělená a demonstrace se očekávaly. „Nicméně tohle je silná káva. Něco jiného je demonstrovat. Koneckonců demonstrace jsme viděli i v roce 2016, v omezené míře se na některých místech demonstrovalo i v roce 2012. Demonstrace k demokracii patří, to není nic samo o sobě škodlivého. Útok na Kapitol, sídlo legislativy, je ale naprosto bezprecedentní,“ sdělil.

Podle Pondělíčka se možná jedná o událost, která by mohla pomoci ke sjednocení společnosti. „Američané anarchii příliš nemilují. V tomto ohledu si vzpomínám na úvodník, tuším New York Postu, ve kterém šéfredaktor, který jinak Trumpa velice podporuje a mluví o tom, že jeho revoluce byla pozitivním směrem vývoje v amerických dějinách, napsal, aby Trump výsledky voleb nerozporoval, protože jinak svůj odkaz zničí a místo jako na revolucionáře se na něj bude vzpomínat jenom jako na anarchistu,“ dodal amerikanista.

K tématu

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Škoda nebude sponzorovat hokejové MS v Bělorusku. Zastává se lidských práv

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. V sobotu to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. O podobném kroku již v pátek informovala například společnosti Nivea.

Reportáž

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Žijí ve stínu dohasínajících Vítkovických železáren v Ostravě a sami mají pocit, že jsou na odpis. „Vakcínu odmítám, chtějí nás zlikvidovat. Babiš lže, očkoval se jen jako, jehla nebyla vidět. Vláda chce, aby lidi poumírali,“ zaznamenal reportér CNN Prima NEWS mezi vítkovickými Romy smršť negativních názorů na vakcinaci proti covidu. Příkop mezi minoritou a majoritou je příliš hluboký. A co nařídí vláda, je ve vyloučené lokalitě automaticky bojkotováno.

Německá vládní CDU má nového předsedu. Armin Laschet se může ucházet i o post kancléře
Česko je v počtu nakažených nejhorší z Unie. Za námi je i Slovensko či Itálie
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Další články
reklama
reklama