Analytička: Zoufalá Schillerová nemá komunikační talent. Havlíček mluví, ale bez obsahu

Alena Schillerová a Karel Havlíček

Zlámalová a Kolář o Pirátech a Babišovi

Zatímco v době vlády hnutí ANO byl nejvíce slyšet předseda a tehdejší premiér Andrej Babiš, po neúspěšných volbách a pádu do opozice převzala jeho roli bývalá ministryně financí a nová předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře a analytičky webu Echo24 Lenky Zlámalové to souvisí s Babišovou možnou kandidaturou na prezidenta.

Před říjnovými sněmovními volbami jsme mohli ostrá vyjádření na stranu politických oponentů vidět zejména u Babiše, Schillerová do konfliktů moc nechodila a věci chtěla vysvětlovat s úsměvem. Jenže po pádu hnutí ANO do opozice přitvrdila. Jak se podařilo zjistit redakci CNN Prima NEWS, jde o taktiku, jak pomoci bývalému premiérovi na Hrad. Sama Schillerová to ale odmítá.

Komentátoři však souhlasí s verzí, že ať už cíleně, nebo přirozeně, změna souvisí s prezidentskými volbami v roce 2023. „Babiš se na ně jednoznačně připravuje a bude měnit strategii. Neuvidíme křiklouna. Ví, že musí získat přes 50 procent hlasů, ale z průzkumů mu vyplývá, že pro 60 procent lidí je nepředstavitelný. Bude se snažit vyvářet Babiše státníka,“ uvedla analytička Zlámalová.

Schillerová volí tvrdá slova zejména vůči jejímu nástupci na ministerstvu financí Zbyňku Stanjurovi z ODS. „To, co předvádí kolem rozpočtu, je zoufalé. Nemá žádný velký komunikační talent,“ kritizovala ji analytička.

Petr Kolář prý neumí posoudit, jestli si spolu Schillerová s Babišem sedli a on jí řekl například větu: „Teraz to, Alenko, preber ty.“ „Nemyslím si to ale, podle mě jde o přirozený vývoj situace. Babiš se spíše soustředí na prezidentskou volbu, i když kandidaturu ještě nepotvrdil. Jenže co jiného by koupí obytného vozu, ve kterém chce objíždět republiku, asi sledoval?“ položil řečnickou otázku.

Hledá Babiš mezi Schillerovou a Havlíčkem svého nástupce?

Babiš se nikdy netajil tím, že opoziční role pro něj není to pravé. „Nakonec poslancem zůstal, protože by působil hloupě, když před volbami říkal, že bude bojovat do roztrhání těla,“ zhodnotil Kolář. Babiš tak možná kouká, kdo by se po něm mohl ujmout hnutí ANO. Nabízí se dvě jména – právě Alena Schillerová a bývalý ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Osobně nemyslím, že by to alespoň u jednoho z nich fungovalo,“ odhadl komentátor. Ani Zlámalová si nemyslí, že Schillerová nebo Havlíček se stanou politiky, kteří dokáží k hnutí ANO připoutat pozornost jako k hlavní opoziční síle nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). „Havlíček mluví hodně, ale jeho slova nemají moc obsah. Nikdo z nich nemá na to, aby převzal lídra opozičního politika, který bude vládě šlapat na paty,“ uvedla.

Tagy: