reklama

Analytička: Zoufalá Schillerová nemá komunikační talent. Havlíček mluví, ale bez obsahu

Zatímco v době vlády hnutí ANO byl nejvíce slyšet předseda a tehdejší premiér Andrej Babiš, po neúspěšných volbách a pádu do opozice převzala jeho roli bývalá ministryně financí a nová předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře a analytičky webu Echo24 Lenky Zlámalové to souvisí s Babišovou možnou kandidaturou na prezidenta.

reklama

Před říjnovými sněmovními volbami jsme mohli ostrá vyjádření na stranu politických oponentů vidět zejména u Babiše, Schillerová do konfliktů moc nechodila a věci chtěla vysvětlovat s úsměvem. Jenže po pádu hnutí ANO do opozice přitvrdila. Jak se podařilo zjistit redakci CNN Prima NEWS, jde o taktiku, jak pomoci bývalému premiérovi na Hrad. Sama Schillerová to ale odmítá.

Komentátoři však souhlasí s verzí, že ať už cíleně, nebo přirozeně, změna souvisí s prezidentskými volbami v roce 2023. „Babiš se na ně jednoznačně připravuje a bude měnit strategii. Neuvidíme křiklouna. Ví, že musí získat přes 50 procent hlasů, ale z průzkumů mu vyplývá, že pro 60 procent lidí je nepředstavitelný. Bude se snažit vyvářet Babiše státníka,“ uvedla analytička Zlámalová.

Schillerová volí tvrdá slova zejména vůči jejímu nástupci na ministerstvu financí Zbyňku Stanjurovi z ODS. „To, co předvádí kolem rozpočtu, je zoufalé. Nemá žádný velký komunikační talent,“ kritizovala ji analytička.

Petr Kolář prý neumí posoudit, jestli si spolu Schillerová s Babišem sedli a on jí řekl například větu: „Teraz to, Alenko, preber ty.“ „Nemyslím si to ale, podle mě jde o přirozený vývoj situace. Babiš se spíše soustředí na prezidentskou volbu, i když kandidaturu ještě nepotvrdil. Jenže co jiného by koupí obytného vozu, ve kterém chce objíždět republiku, asi sledoval?“ položil řečnickou otázku.

Hledá Babiš mezi Schillerovou a Havlíčkem svého nástupce?

Babiš se nikdy netajil tím, že opoziční role pro něj není to pravé. „Nakonec poslancem zůstal, protože by působil hloupě, když před volbami říkal, že bude bojovat do roztrhání těla,“ zhodnotil Kolář. Babiš tak možná kouká, kdo by se po něm mohl ujmout hnutí ANO. Nabízí se dvě jména – právě Alena Schillerová a bývalý ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

„Osobně nemyslím, že by to alespoň u jednoho z nich fungovalo,“ odhadl komentátor. Ani Zlámalová si nemyslí, že Schillerová nebo Havlíček se stanou politiky, kteří dokáží k hnutí ANO připoutat pozornost jako k hlavní opoziční síle nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). „Havlíček mluví hodně, ale jeho slova nemají moc obsah. Nikdo z nich nemá na to, aby převzal lídra opozičního politika, který bude vládě šlapat na paty,“ uvedla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan
Vít Rakušan

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa
Alena Schillerová

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO čelí ostré kritice na sociálních sítích. Podle zjištění webu Seznam Zprávy totiž ministerstvo financí, které v té době řídila, vyplatilo mezi roky 2020 až 2021 skoro dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi. Ti se více než rok starali o její Facebook a Instagram. Na obou aplikacích je Schillerová velmi aktivní.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rusko nechce válku. Nedovolí však ignorování bezpečnostních zájmů, řekl ministr Lavrov

Rusko nechce válku, ale nedovolí, aby byly ignorovány jeho bezpečnostní zájmy. Podle agentury TASS to v pátek prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro rozhlasové stanice. Reakce USA na bezpečnostní požadavky Ruska je lepší než odpověď NATO, ta americká je téměř vzorem diplomatické slušnosti, kdežto od Severoatlantické aliance je ideologická, dodal šéf ruské diplomacie.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

reklama