reklama

Antivirus až do konce října. Vláda v pondělí schválila prodloužení programu

Vláda v pondělí schválila prodloužení programu Antivirus, který má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a chránit je před propuštěním, do konce října. Na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že bude chtít do dvou týdnů ve vládě projednat návrh nové podoby kurzarbeitu, který by měl Antivirus od listopadu nahradit.

reklama

„Vláda právě schválila prodloužení „Áčka“ i „Béčka“ z programu Antivirus do října. Stále totiž existují podniky, které potřebují pomoc. Nic ale není navěky a do budoucna ladíme hlavně trvalý kurzarbeit, který pomůže v krizi, kdykoli bude potřeba. Stejně jako je tomu v Německu,“ napsala v pondělí Maláčová.

Antivirus zahrnuje tři druhy podpor. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 tisíc korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění sociálních odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.

K tématu

Firmy budou znovu platit odvody od září

Dosud se podle Maláčové zaplatilo za fungování programu od poloviny března zhruba 17 miliard. „Je to levnější než podpora v nezaměstnanosti,“ řekla ministryně. Podle ní náklady na jedno procento nezaměstnanosti, což představuje zhruba 70 tisíc nezaměstnaných, činí 1,7 miliardy korun měsíčně. Program platí od 12. března a měl původně skončit na konci srpna.

Maláčová po jednání vlády řekla, že prodloužení režimu C by vyžadovalo změnu zákona. Odpuštění odvodů menším firmám tak podle ní skončí na konci srpna a firmy od září znovu budou odvody platit.

Kurzarbeit by měl být připraven od listopadu

V budoucnu by měl vládní program zavedený kvůli epidemii koronaviru nahradit takzvaný kurzarbeit, tedy zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel při něm platí mzdu za odpracovanou dobu, stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

Podle Maláčové se nyní připravují parametry kurzarbeitu. „Potřebujeme, aby do dvou týdnů prošel vládou a my jsme pak mohli požádat o mimořádnou schůzi Sněmovny,“ řekla. Program by podle ní měl být připraven od začátku listopadu a spuštěn by byl v případě, že by zemi kvůli hospodářské krizi hrozil výrazný růst nezaměstnanosti. Využívat by se mohl ale i při živelních pohromách.

Odbory a zaměstnavatelé požadovali prodloužení Antiviru do konce roku, o čemž původně mluvili i někteří členové vlády. Maláčová o přípravě dlouhodobého kurzarbeitu jednala v pondělí s odboráři. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly shoda na podobě odborů, zaměstnavatelů a vlády zatím není a bude složité pravidla upravit tak, aby stihla platit od ledna.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama