reklama

Hledá se recept, jak zabránit propouštění. Maláčová chce trvalý kurzarbeit

Koronavirová krize způsobila komplikace řadě firem. Vláda nyní hledá recept, jak zamezit případnému propouštění, před kterým varují někteří ekonomové. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je receptem trvalý kurzarbeit. Návrh v pondělí ponese na jednání koaliční rady.

reklama

Kurzarbeit znamená dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Když se firma dostane do stavu, že nemá pro zaměstnance práci, místo propouštění zkrátí pracovní dobu. Zaměstnancům ušlý příjem doplatí stát.

„Je to levnější než dávky, než kdyby lidé nepracovali a neplatili daně. Je to velmi levný nástroj a výhodný pro všechny strany,“ prohlásila na pondělní tiskové konferenci Jana Maláčová.

K tématu

„Firmy nejsou schopny vyrábět na plnou kapacitu. Stát by měl zaměstnancům kompenzovat část pracovní doby, kdy pro ně nemá zaměstnavatel práci. Jdeme s tím na koaliční radu. Věříme, že se s hnutím ANO shodneme na finální podobě, aby materiál začal platit co nejdříve. V USA žádný Antivirus neexistuje a došlo k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti až 13 procent,“ dodal šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Kývnout musí hnutí ANO

Na předloze se musí shodnout koaliční ČSSD a ANO. Poté ho musí schválit vláda a předlohu dostane Parlament. Maláčová uvedla, že by novelu chtěla schválit v legislativní nouzi.

K tématu

Nezaměstnanost v Česku se zatím zvedala velmi mírně. Od března do června se zvýšila ze 3,0 na 3,7 procenta. Podle Maláčové by se čísla neměla zvýšit ani za červenec. Někteří ekonomové však tolik optimističtí nejsou. Například ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc webu CNN Prima NEWS prohlásil, že firmy budou krachovat a lidé nebudou mít práci.

Na podporu zaměstnanosti v současnosti platí krátkodobý program Antivirus, který zahrnuje i kurzarbait. Antivirus obsahuje tři opatření. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama