ČSSD navrhne kurzarbeit
Koronavirová krize způsobila komplikace řadě firem. Vláda nyní hledá recept, jak zamezit případnému propouštění, před kterým varují někteří ekonomové. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je receptem trvalý kurzarbeit. Návrh v pondělí ponese na jednání koaliční rady.
Kurzarbeit znamená dohodu mezi zaměstnanci, zaměstnavatelem a státem. Když se firma dostane do stavu, že nemá pro zaměstnance práci, místo propouštění zkrátí pracovní dobu. Zaměstnancům ušlý příjem doplatí stát.
„Je to levnější než dávky, než kdyby lidé nepracovali a neplatili daně. Je to velmi levný nástroj a výhodný pro všechny strany,“ prohlásila na pondělní tiskové konferenci Jana Maláčová.
Kurzarbeitem si kupujeme čas. Ekonomiku vždy nastartují investice, míní Pekarová
Nezaměstnanost v Česku v červnu vzrostla na 3,7 procenta. Nadále je však nejnižší v celé Evropské unii. Experti se obávají, že když skončí vládní kurzarbeitový program Antivirus na konci sprna, nezaměstnanost se může i zdvojnásobit. Jakým způsobem by bylo dobré nadále podporovat zaměstnance a firmy? O tom diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD).
„Firmy nejsou schopny vyrábět na plnou kapacitu. Stát by měl zaměstnancům kompenzovat část pracovní doby, kdy pro ně nemá zaměstnavatel práci. Jdeme s tím na koaliční radu. Věříme, že se s hnutím ANO shodneme na finální podobě, aby materiál začal platit co nejdříve. V USA žádný Antivirus neexistuje a došlo k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti až 13 procent,“ dodal šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.
Kývnout musí hnutí ANO
Na předloze se musí shodnout koaliční ČSSD a ANO. Poté ho musí schválit vláda a předlohu dostane Parlament. Maláčová uvedla, že by novelu chtěla schválit v legislativní nouzi.
Maláčová plánuje na podzim navrhnout dlouhodobý kurzarbeit, zaznělo v Partii
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje na podzim předložit legislativní návrh, který by upravoval v ČR dlouhodobý kurzarbeit. Nyní se vede diskuse na úrovni odborů, vlády i konkrétních firem. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekla ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Nezaměstnanost v Česku se zatím zvedala velmi mírně. Od března do června se zvýšila ze 3,0 na 3,7 procenta. Podle Maláčové by se čísla neměla zvýšit ani za červenec. Někteří ekonomové však tolik optimističtí nejsou. Například ekonom a člen krizového štábu Filip Matějka v pořadu Štrunc webu CNN Prima NEWS prohlásil, že firmy budou krachovat a lidé nebudou mít práci.
Na podporu zaměstnanosti v současnosti platí krátkodobý program Antivirus, který zahrnuje i kurzarbait. Antivirus obsahuje tři opatření. Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.