Archeologové začali hledat ostatky Zdeny Mašínové na Ďáblickém hřbitově

Pražský magistrát začal v pondělí zkoumat hromadný hrob na Ďáblickém hřbitově v Praze, aby určil přesné místo uložení ostatků Zdeny Mašínové. Pokud odborníci ostatky odhalí, budou exhumovány a uloženy do rodinného hrobu.

Archeologická sonda je posledním způsobem prověření místa uložení ostatků. Bude provedena maximálně do hloubky 40 centimetrů vrchní části šachty číslo 52, která by mohla být místem uložení ostatků Zdeny Mašínové.

„Práce začala podle plánu. Dnes se nepodaří archeologům nic zásadního objevit. Dnes se archeologové dostanou do hloubky 30 centimetrů,“ uvedla pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě). Zkoumání není z důvodu piety veřejně přístupné. „Výsledky výzkumu představíme na tiskové konferenci,“ dodala Johnová.

Pokud sonda potvrdí místo uložení, archeologové ostatky šetrně vyzvednou a předají ke zkoumání antropologickému oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea. Do konce letošního září by pak mělo být vše hotovo a ostatky bude možné uložit do hrobu rodiny Mašínů v Lošanech na Kolínsku.

Zdena Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Zdena Mašínová, která byla vězněna nacisty i komunisty, zde byla pohřbena do hromadného hrobu. V hromadném hrobě tam byl pohřben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byly před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky loni v březnu.

Tagy: