reklama
CNN Prima News zločiny komunismu

zločiny komunismu

Výpis příspěvků ke štítku „zločiny komunismu“

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

28. října 2021 16:09

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Rudolf Slánský se narodil před 120 lety. Jak na něj vzpomínají v jeho rodné vsi?

31. července 2021 08:30

Generální tajemník Ústředního výboru KSČ Rudolf Slánský, jedna z hlavních postav komunistického režimu na začátku 50. let a přítel prezidenta Klementa Gottwalda, se i přes dobře rozjetou kariéru stal vyvrhelem, jehož život vyhasnul na šibenici. Na Slánského, který se narodil před 120 lety, prozradili mnoho obyvatelé obce Nezvěstice, kde se politik narodil.

Padevět: Pražské povstání ukázalo, že nejsme národ zbabělců

8. května 2021 06:50

Pražské povstání v květnu 1945 proti německým nacistickým okupantům ukázalo, že Češi nejsou národem zbabělců, prohlásil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové spisovatel Jiří Padevět. Společně s historikem Petrem Kourou popsal kritické dny a okamžiky jednoho z nejdůležitějších momentů v českých dějinách.

Zemřel František Šedivý. Za války spolupracoval s odbojem, po roce 1948 byl ve vězení

24. února 2021 16:59
Aktualizováno

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Policie zahájila trestní stíhání člena ÚV KSČ Jana Fojtíka za smrt lidí na hranicích

7. ledna 2021 17:42

Trestní stíhání bývalého člena předsednictva ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka zahájila policie ve čtvrtek. Dvaadevadesátiletého muže viní ze zneužití pravomoci úřední osoby, kterého se údajně dopustil tím, že jako přední stranický ideolog spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na československých hranicích. Uvedl to advokát Lubomír Müller, který v soudních sporech zastupuje lidi perzekvované komunistickým režimem.

Soud obnoví řízení s disidentem Pavlem Wonkou, který zemřel v komunistickém vězení

13. srpna 2020 13:19

Okresní soud v Trutnově ve čtvrtek povolil obnovu řízení s disidentem Pavlem Wonkou, které se týkalo údajného neoprávněného vniknutí do bytu tchyně. Trutnovský soud jej za to v roce 1981 odsoudil. O obnovu řízení usiluje Jiří Wonka, který se roky snaží očistit bratrovo jméno. Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Jste novodobé gestapo, řekla policistům před 37 lety. Případ míří znovu k soudu

9. července 2020 11:03

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala stížnost pro porušení zákona v kauze ženy, která v roce 1983 označila příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB) za „novodobé gestapo“. Komunistická justice z ní pak udělala případ pro psychiatry. Uložila jí ochranné léčení v ambulantní formě. O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší soud.

Milada Horáková by do exilu odejít nechtěla, říká publicista Daniel Anýž

24. června 2020 12:28

„Jdu s hlavou vztyčenou,“ zněla věta v posledním dopise adresovaném nejbližším osobám, který Milada Horáková napsala tři hodiny před popravou. V sobotu si bude nejen Česko připomínat 70 let od jejího zavraždění komunisty. O životě ženy, která se stala symbolem odporu proti totalitě, jejím manželovi Bohuslavovi Horákovi a dceři Janě Kánské hovořil v pořadu K věci publicista a novinář Daniel Anýž.

Plakáty s Miladou Horákovou zaplňují Prahu. Zazní i nahrávky z procesu

24. června 2020 11:55

V metru a ulicích Prahy v pátek zazní na počest výročí 70. let od zavraždění Milady Horákové nahrávky z jejího procesu. Vysílání ze sirén a hlásičů připomene osud a odkaz právničky, která byla popravena po vykonstruovaném soudu a díky své neústupnosti během procesu se stala symbolem odporu proti totalitnímu bezpráví a násilí v Československu.

Před 70 lety začal proces s Miladou Horákovou. Jak šel den po dni až do její smrti?

31. května 2020 08:00

Z těch zažloutlých stránek deníku Rudé právo v archivu Národní knihovny jde i po sedmdesáti letech mráz po zádech. „Žádáme jménem všeho Sokolstva v kraji Pardubice nejpřísnější tresty pro tyto lidské vyvrhele,“ zněla jedna z tisíců rezolucí, kterou se lid obracel na soud v průběhu vykonstruovaného politického monstrprocesu s takzvaným záškodnickým spiknutím skupiny Milady Horákové. A podobnou rezoluci napsal třeba i slavný olympionik Emil Zátopek. Proces s Miladou Horákovou začal 31. května 1950. Připomeňme si ho den po dni prostřednictvím dobového tisku, který tlumočil i takzvaný „spravedlivý hněv československého lidu“. A slovo dáme i pamětníkům.

reklama