reklama

Exhumace Zdeny Mašínové starší má i symbolický význam, míní její dcera

Archeologové prozkoumají na Ďáblickém hřbitově místo, kde měla být pohřbena Zdena Mašínová, kterou kvůli odbojové činnosti jejích synů utýral komunistický režim. Praha k tomu dala svolení a práce by měly začít během léta. Podle dcery Zdeny Mašínové mladší má tento krok třicet let zpoždění. O vyjmutí z hromadného hrobu a důstojné uložení usiluje od sametové revoluce.

reklama

Zdena Mašínová (1907 – 1956) byla manželkou Josefa Mašína a matkou Josefa, Ctirada a Zdeny Mašínových. Nejprve byla pro odbojovou činnost svého muže Josefa vězněna nacisty a později za odbojovou činnost svých synů komunisty. Už těžce nemocná (trpěla rakovinou střev) byla ve vykonstruovaném procesu v roce 1955 odsouzena na 25 let žaláře za velezradu a špionáž.

„Je to už přes padesát let, kdy jsem se poprvé dozvěděla o tomto místu, kam mě dotyčný, pravděpodobně hrobník, dovedl,“ uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové dcera Zdena Mašínová ml., která dodala, že už ani nedoufala, že k pokusu o exhumaci dojde. V případě potvrzení, že jde skutečně o ostatky její maminky, bude mít pro ni vyjmutí a důstojné uložení do rodinné hrobky na Kolínsku i symbolický význam.

Jak budou archeologové a antropologové postupovat?

Místo je označeno náhrobním kamenem, což zařídila právě dcera. Archeologové do místa zavedou sondu. Ostatky by měly být ve vrchní části hrobu. Antropologové je vyzvednou a bude následovat analýza DNA. Pokud by byla zjištěna shoda, pak budou ostatky exhumovány.

Věří Josef Mašín mladší, že bude exhumace úspěšná? Proč rodina Mašínů podle historika Pavla Žáčka vzbuzuje takové emoce a proč byla proti Mašínům tak silně namířena komunistická propaganda? Odpovědi se dozvíte v přiloženém pořadu.

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.

Rusko

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

  • Aktualizováno

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Zdraví

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím

Když se po porodu dostaví úzkost a obavy. Adéla nezvládala péči o děti kvůli depresím

Psychické problémy se u Adély Sedlákové (29 let) objevily krátce po porodu. Poporodní depresí prošla dvakrát po narození obou dětí. Není to bohužel nic neobvyklého, protože psychické potíže v mateřství se objevují u jedné z pěti žen. Z nejkrásnějšího období ženy se tak může stát doslova noční můrou. První příznaky mohou být velmi nenápadné, je ale potřeba tento problém řešit včas. Jinak může být v ohrožení nejen maminka, ale i miminko. Adéla prošla náročnou léčbou a dnes si užívá mateřství plnými doušky. Vzpomíná ale také na období plné obav a strachu.

Lidé si stále častěji myslí, že se na krizi přiživujeme, tvrdí zdravotníci
Olayinka: Že jsem v rasistickém týmu? Nesmysl. To bych za Slavii nehrál tři roky
Roztržka s Moskvou bude na dlouho, říká Zemanův muž pro vztahy s Ruskem
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Další články
reklama
reklama