reklama

Argumenty pro neočkování dětí nejsou. Vyplatí se i po prodělání covidu, říká pediatr

I když jsou počty úmrtí dětí s covidem nízké, je zbytečné, aby se tyto případy objevovaly, když je k dispozici očkování, uvedl v pořadu 360° pediatr Daniel Dražan. Vakcíny jsou podle něj bezpečné. Vyplatí se očkovat i děti, které covid prodělaly, protože ani nákaza koronavirem jim nezajistí stoprocentní ochranu.

reklama

„Děti oproti dospělým ohrožuje covid velmi málo, není důvod k obrovské panice. Protože je ale tak strašně moc případů, je jasné, že dochází i k takto tragickým situacím,“ uvedl v pořadu 360° pediatr Daniel Dražan. Reagoval tím na úmrtí dvouletého chlapce, který v Ostravě zemřel s covidem. Podle informací CNN Prima NEWS trpěl i dalšími chronickými onemocněními, patřil tak do rizikové skupiny.

Dražan nevidí argumenty, proč by se děti neměly očkovat. „Jinak nemůžeme zastavit šíření viru ve školách a bude docházet k úmrtím. Když máme vakcíny, budou to případy zbytečné,“ reagoval dále. Dodal také, že na covid umírají děti více než na jiná infekční onemocnění.

Vakcína je podle něj bezpečná. „Dávkování se s ohledem na věk liší, stejně jako jeho složení. Pro děti od 12 let je očkovací dávka stejná jako pro dospělé. Děti ve věku pět až 11 let ji mají třikrát nižší, je tam i trochu jiné ředění,“ popsal rozdíly.

Dávkování vakcíny však ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval imunolog Jiří Šinkora. „Nebere mi zdravý rozum, proč jedenáctileté dítě dostane 0,3 vakcíny a dvanáctileté 1,0. Vypadá to jako improvizace a i lidé, kteří se v oboru neorientují, pravděpodobně tuší, že jde o nouzový režim,“ uvedl k očkování dětí Šinkora.

Naočkovaných jsou už miliony dětí

Očkování je ale podle Dražana v pořádku. Klinické studie podle něj zároveň ukazují, že děti, které prošly nemocí, před ní nejsou stoprocentně chráněny. „Ochrana nemusí být ani trvalá. Není však nutné očkovat bezprostředně po nemoci, ale s určitým odstupem je to vhodné,“ řekl s tím, že podobně situaci řeší i v zahraničí.

Studie sledovaly očkování na třech tisících dětí. „Není to extrémně vysoké číslo, ale nemůžeme počítat s tím, že by se děti chovaly odlišně. V USA je asi 4,5 milionu naočkovaných dětí ve věku pět až 11 let, starších bylo očkováno 15 milionů a žádné bezpečnostní problémy se neobjevily,“ dodal Dražan.

Vakcíny proti covidu pro děti od pěti do 11 let dorazí do Česka po 13. prosinci, tedy o týden dříve oproti původnímu termínu. Registrace těchto dětí by podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) měla začít právě 13. prosince. Česko má zatím objednáno 300 tisíc dávek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama