reklama

Covidová vakcína pro děti je zbytečnost a improvizace. Vakcínu nepotřebují, míní Šinkora

Očkovat proti covidu děti, které to v naprosté většině nepotřebují, je zbytečné, prohlásil v pořadu Partie PLUS imunolog Jiří Šinkora. Množství vakcíny, které je přizpůsobeno podle věku dítěte, označil za improvizaci. Upozornil také na možná rizika stávající vakcíny mRNA. Jiní odborníci však očkování shledávají jako bezpečné.

reklama

„Nebere mi zdravý rozum, proč jedenáctileté dítě dostane 0,3 vakcíny a dvanáctileté dítě dostane 1,0. Vypadá to jako improvizace a i lidé, kteří se v oboru neorientují, pravděpodobně tuší, že jde o nouzový režim,“ zkritizoval očkování dětí imunolog Jiří Šinkora. Právě s ohledem na věk dítěte by se totiž měla dávky vakcíny měnit.

„Ukázalo se, že vakcíny mRNA od Pfizeru a od Moderny neumí zabránit šíření viru, dokážou ho zbrzdit. Účinnost je nižší, než nám slibovali. Pořád mají ochrannou funkci, a to je v pořádku, plní svou funkci především u starších lidí,“ poukázal na benefity očkování.

Přesto by v tuto chvíli děti opomněl a soustředil se na nemocnice. „Musíme je ochránit před náporem lidí, kteří se nechtějí očkovat. Společnost se s virem nějak vypořádá. Jakékoli nařizování očkování akorát situaci zhorší. Publikujme data, choďme za lidmi osobně a snažme se přesvědčit seniory, že očkování je pro ně méně nebezpečné v porovnání s užitkem,“ vysvětlil v pořadu Partie PLUS.

Bezpečnější by mohla být proteinová vakcína

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je však vakcína pro děti bezpečná. „Dětem nic nehrozí. Jestli je ale potřebují, to je otázka,“ krčil rameny Hostomský. Shodli se na tom s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS). Hostomský však svoje děti nechá naočkovat čistě z byrokratických důvodů, aby mohly jít na kroužek.

Kromě stávajících vakcín by v lednu měla být v Česku k dostání i proteinová vakcína od společnosti Novavax. Ta by podle Šinkory mohla být bezpečnější. „Má výhodu, že je vyzkoušena z hlediska konstrukce, mRNA byly použity prvně. Ač nejsem zastánce katastrofických scénářů, jako je vliv na plodnost a podobně, my to nevíme. Když se zavádějí vakcíny, je to experiment,“ vysvětlil Šinkora.

Nejdůležitější je naočkovat seniory

Vakcíny jsou podle něj dobře účinné pro populaci, která je potřebuje. „Využívat je k očkování dětí, které je v naprosté většině nepotřebují, mi připadá zbytečné. Když bychom měli děti z politických důvodů naočkovat, udělejme to konstrukcí, která je vyzkoušená po desetiletí,“ pochválil proteinové vakcíny.

„Nevidím problém v používání stávajících vakcín, tlumočím názor vakcinologů. Nic nenasvědčuje tomu, že by mRNA skýtala riziko,“ reagoval na jeho slova biochemik Aleksi Šedo. I další odborníci však vnímají, že očkovat děti není prioritou.

Plošné očkování dětí proti nemoci COVID-19 nemá zásadní význam, pokud se neproočkuje populace lidí nad 60 let. V pořadu Partie CNN Prima NEWS se na tom shodli epidemiolog Roman Prymula a předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové by měli dostat vakcínu zejména všichni dospělí.

Tagy:
očkování Roman Prymula pořady CNN Prima NEWS Martin Kuba Partie Terezie Tománkové děti koronavirus COVID-19 Aleksi Šedo Zdeněk Hostomský očkování dětí Jiří Šinkora Partie PLUS

Hlavní zprávy

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

reklama