Covidová vakcína pro děti je zbytečnost a improvizace. Vakcínu nepotřebují, míní Šinkora

Očkovat proti covidu děti, které to v naprosté většině nepotřebují, je zbytečné, prohlásil v pořadu Partie PLUS imunolog Jiří Šinkora. Množství vakcíny, které je přizpůsobeno podle věku dítěte, označil za improvizaci. Upozornil také na možná rizika stávající vakcíny mRNA. Jiní odborníci však očkování shledávají jako bezpečné.

„Nebere mi zdravý rozum, proč jedenáctileté dítě dostane 0,3 vakcíny a dvanáctileté dítě dostane 1,0. Vypadá to jako improvizace a i lidé, kteří se v oboru neorientují, pravděpodobně tuší, že jde o nouzový režim,“ zkritizoval očkování dětí imunolog Jiří Šinkora. Právě s ohledem na věk dítěte by se totiž měla dávky vakcíny měnit.

„Ukázalo se, že vakcíny mRNA od Pfizeru a od Moderny neumí zabránit šíření viru, dokážou ho zbrzdit. Účinnost je nižší, než nám slibovali. Pořád mají ochrannou funkci, a to je v pořádku, plní svou funkci především u starších lidí,“ poukázal na benefity očkování.

Přesto by v tuto chvíli děti opomněl a soustředil se na nemocnice. „Musíme je ochránit před náporem lidí, kteří se nechtějí očkovat. Společnost se s virem nějak vypořádá. Jakékoli nařizování očkování akorát situaci zhorší. Publikujme data, choďme za lidmi osobně a snažme se přesvědčit seniory, že očkování je pro ně méně nebezpečné v porovnání s užitkem,“ vysvětlil v pořadu Partie PLUS.

Bezpečnější by mohla být proteinová vakcína

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je však vakcína pro děti bezpečná. „Dětem nic nehrozí. Jestli je ale potřebují, to je otázka,“ krčil rameny Hostomský. Shodli se na tom s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS). Hostomský však svoje děti nechá naočkovat čistě z byrokratických důvodů, aby mohly jít na kroužek.

Kromě stávajících vakcín by v lednu měla být v Česku k dostání i proteinová vakcína od společnosti Novavax. Ta by podle Šinkory mohla být bezpečnější. „Má výhodu, že je vyzkoušena z hlediska konstrukce, mRNA byly použity prvně. Ač nejsem zastánce katastrofických scénářů, jako je vliv na plodnost a podobně, my to nevíme. Když se zavádějí vakcíny, je to experiment,“ vysvětlil Šinkora.

Nejdůležitější je naočkovat seniory

Vakcíny jsou podle něj dobře účinné pro populaci, která je potřebuje. „Využívat je k očkování dětí, které je v naprosté většině nepotřebují, mi připadá zbytečné. Když bychom měli děti z politických důvodů naočkovat, udělejme to konstrukcí, která je vyzkoušená po desetiletí,“ pochválil proteinové vakcíny.

„Nevidím problém v používání stávajících vakcín, tlumočím názor vakcinologů. Nic nenasvědčuje tomu, že by mRNA skýtala riziko,“ reagoval na jeho slova biochemik Aleksi Šedo. I další odborníci však vnímají, že očkovat děti není prioritou.

Plošné očkování dětí proti nemoci COVID-19 nemá zásadní význam, pokud se neproočkuje populace lidí nad 60 let. V pořadu Partie CNN Prima NEWS se na tom shodli epidemiolog Roman Prymula a předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové by měli dostat vakcínu zejména všichni dospělí.

Tagy:
očkování vakcína ODS Roman Prymula pořady CNN Prima NEWS Martin Kuba Partie Terezie Tománkové děti Novavax Česko koronavirus COVID-19 Martina Vašáková Aleksi Šedo Pfizer Zdeněk Hostomský očkování dětí Jiří Šinkora Partie PLUS Asociace krajů České republiky