Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti – zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.
Jáchymovi jsou necelé tři roky a od září chodí do školky. Od té doby se pravidelně potýká s respiračními nemocemi. „Od září byl často nemocný, měl asi čtyřikrát kašel, ale pokaždé mu vyšel negativní test na koronavirus. Když měl tedy kašel popáté, tak už jsme na ten test ani nešli,“ řekl Jan.
Jenže nejít právě popáté na test se ukázalo jako chyba, která rodině prodloužila nedobrovolný pobyt v pražském bytě. „Na test jsme šli nakonec asi až po týdnu, co začal kašlat. Ukázalo se, že je Jáchym pozitivní, druhý den se však cítil již naprosto zdráv a byl bezpříznakový,“ upřesnil.
Psycholog: Neočkovaní by měli potlačit averzi. Ať se přizpůsobí tomu, co zde platí
Nová proticovidová opatření namířená především proti neočkované části populace rozdělují českou společnost. Někteří lidé restrikce považují za diskriminační, jiní zase za nezbytné. Že by se příkopy mezi dvěma tábory mohly ještě prohloubit, se obává mnoho psychologů a dalších odborníků.
Se ženou tedy zůstali v karanténě, přestože jsou oba očkovaní a několik PCR testů rovněž potvrdilo, že je syn nenakazil. „V takových karanténách jsme od září neustále kvůli jeho kašli. Snažíme se pořád vymýšlet nějaký program doma, ale je to náročné, člověk je omezen jenom bytem. Dělali jsme všechno od stavění vláčků až po prachsprosté koukání na televizi,“ vysvětlil.
Ptal se i několikrát denně, proč nemůže ven
Malý chlapec měl především problém pochopit celou situaci. Cítil se zdráv, tak nerozumněl, proč by si nemohl jít hrát ven. „On si uvědomuje, co to znamená, když je nemocný. Problém byl ale ten, že už přestal kašlat, neměl teploty a nechápal, že musí být další dva týdny zavřený doma. Snažili jsme se mu vysvětlit, že mu sice už není špatně, ale v krvi tu nemoc stále má a nesmí chodit nikam ven,“ popsal otec Jáchyma.
Situace však stále nebyla příliš pochopitelná a otázky se opakovaly klidně i dvakrát denně. „Sice to pokaždé odkýval, ale myslím si, že to moc nechápal,“ vysvětlil. „Byl z toho smutný, protože má školku rád. Pořád se na ni ptal a občas dělal i různé etudy, co znal ze školky. Našel si doma například obruč, tak si s ní hrál, takovým způsobem, jakým si s ní zřejmě hrají ve školce,“ doplnil Jan.
Jáchym si zažil doma již předchozí vlny covidu, kdy ještě nechodil do školky. S rodiči si však mohl užívat nejrůznější dětská hřiště, která Praha nabízí. „Covid se nás příliš netýkal, s Jáchymem jsme byli díky home office s manželkou doma. Chodili jsme neustále na hřiště, protože být zavřený doma s dítětem je šílené. Když například zavřeli na Praze 7 hřiště, tak jsme jeli na Prahu 5, kde zavřená nebyla. S dítětem se musí chodit ven,“ uzavřel.
Termíny vánočních prázdnin jako na houpačce
Epidemie nemoci COVID-19 se v poslední podzimní vlně šíří nejvíce právě mezi dětmi, především kvůli tomu, že se děti do 12 let doposud nemohou očkovat a viru tak nestojí v cestě žádné výraznější překážky. Děti se také hojně setkávají právě ve školách či ve školkách. Plyne z toho riziko, že školáci covid přenesou na své rodiče a prarodiče.
Končící ministr Robert Plaga (za ANO) a jeho pravděpodobný nástupce Petr Gazdík (STAN) se minulý týden dohodli, že se nebudou prodlužovat vánoční prázdniny, začnou tedy den před Štědrým dnem. Nastupující vládní koalice je chtěla kvůli covidu původně o tři dny zkrátit. Gazdík nakonec akceptoval, že volno na konci roku zůstane podle plánu, protože není možné nechávat rodiče i děti v nejistotě a rozhodovat o věcech na poslední chvíli.