ATP

Výpis příspěvků ke štítku „ATP“

Nezapomenutelný turnaj. Tenista Menšík se ve finále rval statečně, ale výhru slaví Rus

Na turnaji v Dauhá drtil jednoho favorita za druhým. Na českém osmnáctiletém tenistovi Jakubu Menšíkovi si vylámal zuby olympijský vítěz Andy Murray nebo světová pětka Andrej Rubljov. Senzační Menšíkova cesta se zastavila až ve finále. V něm prohrál s ruským tenistou Karenem Chačanovem 6:7 a 4:6. Na první titul z okruhu ATP si tak musí ještě počkat. „Nezapomenutelný turnaj," řekl Menšík po zápase.

Bělorusko-ruská show v Melbourne. Už žádné zákazy, život je krátký, apeluje legenda

Dvě rodačky z Minsku, jedna z Moskvy, doplňuje je hráčka pocházející z polské Poznaně. Takové je složení ženského semifinále Australian Open. Někoho – třeba hokejovou ikonu Dominika Haška – drásá, že tenistky narozené v zemích bojujících proti Ukrajině „dělají reklamu válce a zabíjení“. S postupem tenisového kalendáře začíná být rovněž aktuální, jak se k nim po roce postaví slavný Wimbledon. Ten s nimi loni zametl. Proti opakování podobného postupu je například tenisová legenda Billie Jean Kingová.

Ruští tenisté na Australian Open? Reklama na genocidu ukrajinských dětí, kritizuje Hašek

Start ruských tenistek a tenistů na Australian Open v Melbourne rozvášnil českou hokejovou legendu. Bývalý brankář Dominik Hašek se v souvislosti s tím ostře pustil do představitelů australské vlády i do odpovědných tenisových organizací. Legendární „Dominátor“ a zlatý medailista z Nagana 1998 účast ruských sportovců označil za reklamu na ruskou invazi a genocidu ukrajinských dětí.

Wimbledon vyměnil za smrtící drony. Tenis mě na zabíjení Rusů připravil, říká Dolgopolov

Ačkoliv mu k tomu, aby byl nejlepším tenistou světa, zbývalo v nejúspěšnější sezoně 12 pozic, Alexandr Dolgopolov si během kariéry vydělal tolik peněz, že by si do konce života mohl užívat víc než slušný důchod. Jenže když Rusové koncem února zaútočili na Ukrajinu, národní hrdost ho vytrhla z bezstarostného života. Obrany své země se neúčastní jen symbolicky, je operátorem dronů, jejichž pomocí likviduje nepřátelská vojska. O náročných posledních měsících se rozpovídal pro Daily Mail.

Rusko tu ani příští rok nechceme. Wimbledon zvažuje navzdory velkému pobouření další zákaz

Ironií osudu se stalo, že letošní Wimbledon, ze kterého byli kvůli válce na Ukrajině vyškrtnuti ruští hráči, vyhrála tenistka narozená v Moskvě Jelena Rybakinová. Pokud by chtěl nejslavnější turnaj v příštím roce opanovat mezi muži například Daniil Medveděv – světová jednička – bude se muset zřejmě také poohlížet po změně občanství. Pořadatelé travnatého grandslamu totiž zvažují, že zákaz aplikují i v sezoně 2022.

Tenisté chystají zúčtování s Wimbledonem, nelíbí se jim vyloučení Rusů. Hrozí bojkot?

Britská vláda vytrvale tlačila na pořadatele největšího tenisového turnaje Wimbledonu a uspěla. Na travnatém grandslamu se nemohou kvůli válce na Ukrajině představit ruští a běloruští hráči. Když v dubnu padlo rozhodnutí, asociace ATP i WTA okamžitě vyjádřily jasný nesouhlas. Zvláště v první jmenované se nyní kují pikle, jak Wimbledonu rázný krok oplatit.