Bělorusko-ruská show v Melbourne. Už žádné zákazy, život je krátký, apeluje legenda

Dvě rodačky z Minsku, jedna z Moskvy, doplňuje je hráčka pocházející z polské Poznaně. Takové je složení ženského semifinále Australian Open. Někoho – třeba hokejovou ikonu Dominika Haška – drásá, že tenistky narozené v zemích bojujících proti Ukrajině „dělají reklamu válce a zabíjení“. S postupem tenisového kalendáře začíná být rovněž aktuální, jak se k nim po roce postaví slavný Wimbledon. Ten s nimi loni zametl. Proti opakování podobného postupu je například tenisová legenda Billie Jean Kingová.

Odsoudit činy Vladimira Putina, kterému sekunduje „bratr“ Alexandr Lukašenko. To je to, co chtějí mnohé sportovní federace i osobnosti po ruských a běloruských sportovcích. Pak s nimi budou zacházet shovívavěji.

Podle někdejšího brankářského mága a hlavního hrdiny z olympijských her v Naganu Dominika Haška ale na názoru tolik nezáleží. Rusům a Bělorusům by jeho optikou mělo být zamezeno, aby svými výkony zviditelňovali země agresorů během pokračující války na Ukrajině.

Proto opakovaně na Twitteru tepe tenisové asociace, které jsou vzácnou výjimkou a nezavírají dveře profesionálům narozeným v největším státě světa a u jeho loajálního spojence. Jen jim z grafik odebraly vlaječky.

„Ruští sportovci si na světových turnajích mohou vesele bouchat do tenisového míčku či v NHL do puku. A bohužel dělat výbornou reklamu na ruskou válku a zabíjení. Ještě dlouho jim demokratické země budou vydávat víza?“ umístil Hašek v úterý na Twitter.

Rusové, potažmo Bělorusové, bouchají na vrcholícím prvním tenisovém grandslamu sezony opravdu vesele. Semifinále na Australian Open proti Řekovi Stefanosovi Tsitsipasovi si zahraje Karen Chačanov, moskevský rodák. Do finálové čtyřky v ženském pavouku se na slavném turnaji s raketou v ruce prošermovala Polka Magda Linetteová. Vedle ní pak dvě Bělorusky narozené v Minsku Aryna Sabalenková s Viktorií Azarenkovou a také Moskvanka Jelena Rybakinová.

Chačanov ohledně války neučinil žádné vyjádření kromě toho, když bez jakýchkoliv podrobností uvedl, že „je pro mír“. Sabalenková, která v Melbourne zatím neztratila ani set, kolem tématu války také opatrně našlapuje, nepřišla se žádným silnějším poselstvím. Chování Kremlu veřejně stejně tak neodsoudila její krajanka Azarenková, nicméně loni na konci léta dvojnásobná vítězka Australian Open z let 2012 a 2013 prohlásila, že nabízí pomoc těm, které ruská invaze podporovaná Běloruskem zasáhla.

Moje angličtina není dobrá

A pak je tu Rybakinová. Ta má na rozdíl od Chačanova, Sabalenkové a Azarenkové vedle svého jména i vlajku. Před pěti lety totiž udělala rozhodnutí, které se jí optikou minulé sezony náramně vyplatilo. Kvůli lepším podmínkám pro přípravu změnila dnes 23letá hráčka občanství a místo Ruska reprezentuje Kazachstán.

Díky tomu měla oproti ryze ruským a běloruským kolegyním možnost vyrazit na Wimbledon, který šel proti proudu a účast profesionálů ze zmiňovaných zemí zatrhl. Rybakinová této možnosti využila dokonale – grandslam na londýnské trávě pro ni skončil senzačním triumfem. Během životní cesty Wimbledonem se nevyhnula otázce na konflikt probíhající na východě Evropy. „Nerozumím dotazu. Moje angličtina není dobrá,“ odpálila citlivé téma, jako by bylo míčkem, který má skončit na druhé straně sítě, a ne u ní.

Blíží se chvíle, kdy bude jasné, jak Wimbledon naloží s Rusy a Bělorusy letos. Loňský řez způsobil i u tenisových osobností velkou nevoli, zákaz nevpustit na událost Rusy a Bělorusy kritizovali Novak Djokovič nebo Martina Navrátilová. Vyloučení určitého počtu hráčů a hráček totiž ve finále uškodilo prakticky všem, když asociace ATP a WTA na protest proti britským pořadatelům odmítly udělovat na Wimbledonu body do žebříčku.

I podle jiné ikony Billie Jean Kingové – vítězky 12 grandslamových titulů a velké bojovnice za rovné příležitosti tenistek a tenistů – by se mělo udělat vše pro to, aby se podobný scénář neopakoval. „Nechte je hrát a dejte jim jejich peníze,“ konstatovala na tiskové konferenci k 50. výročí vzniku WTA, kterou spoluzakládala.

„Doufám, že budou hrát a pořadatelé Wimbledonu se zachovají stejně jako všichni ostatní. Život je příliš krátký. Kvůli tomu byla založena WTA, aby tu byl jednotný hlas, který bude chránit hráčky,“ apelovala 79letá Američanka.

Tagy:
Ukrajina tenis Wimbledon ATP WTA sport Rusko Viktoria Azarenková Australian Open Aryna Sabalenková Karen Chačanov Jelena Rybakinová válka Magda Linetteová