Volání po revoluci v tenise. Ať fanoušci nejsou suchaři a mohou dělat rámus, žádá hvězda

Většina sportů hledá cestu, jak oslovit mladé publikum, které lákají jiné věci. Výjimkou není ani tenis. Americká hvězda Frances Tiafoe si myslí, že cesta k větší atraktivitě spočívá v rozvolnění pravidel pro fanoušky zabraňujícím větší show.

Jak nahnat sledovanost? Jak zaujmout mladé, kteří mají čím dál tím více možností, jak trávit volný čas? Rébus pro mnoho sportovních odvětví. Některá z nich se snaží přivábit fanoušky formou poutavých dokumentů na streamovacích platformách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Navrátilová vyhrála, ale rakovina změnila plány: Na adopci nedojde, chybí energie

Například pro formuli 1 se série Drive to Survive stala ternem, podobnou cestou chtějí čerstvě oslovit nové publikum i golfová PGA Tour a také tenisové asociace ATP a WTA. Frances Tiafoe – aktuálně 14. hráč žebříčku z USA – ale nabízí i jiný recept, který může tenis udělat přitažlivější.

Vadí mu, že diváci při tenisových zápasech mají velmi úzce nastavené mantinely. Že jsou až příliš poslušnou kulisou utkání, neutrhnou se ze řetězu, a to kvůli striktním pravidlům. Podle toho, co naznačuje, může být stávající „sucharství“ na tribunách pro vnější pozorovatele odrazující.

Ať si lidé za vydělané peníze užijí

Lidé v ochozech nesmějí během výměn mluvit, mají zakázáno i opustit svá místa. Pokud toto nerespektují, mohou být vykázání. „Vždycky mě uvidíte na kurtu se širokým úsměvem, jak se snažím do hry zapojit diváky. Chci, aby se cítili součástí toho, co dělám a co je můj život. Myslím, že si to velmi užívají,“ uvedl Tiafoe pro magazín Forbes.

Pětadvacetiletý tenista je velkým fanouškem – podobně jako jeho kolega z kurtů Nick Kyrgios, který rovněž rád dělá z utkání show – basketbalové NBA. A byl by rád, kdyby se lidé v ochozech v jeho odvětví, mohli odvázat právě jako v zámořské lize. „Představte si, že jdete na basketbalový zápas a nic neřeknete,“ porovnal dva sporty a pak doplnil: „Pohněme s věcmi. Pojďme udělat takové změny, abychom přilákali mladé lidi na tribuny.“

Není divu, že sám si více užívá utkání, během kterých to kolem něj bouří. „Více mě to nabudí a chci, aby i diváci byli nabuzení. Utratili své těžce vydělané peníze za zábavu. Takový zkrátka jsem. Snažím se dělat to, co prospívá mé hře,“ podotkl.

Uvědomuje si, že zvláště k nejtradičnějšímu z tradičních turnajů – Wimbledonu – tradice a slušnost zkrátka patří. Ale mimo grandslam na londýnské trávě by si dovedl představit určitou revoluci. Inspirací může být newyorské US Open, kde se diváci občas nechají strhnout podle Tiafoeova gusta.

„Nezažijete nic lepšího než hrát na US Open noční zápas na centrálním kurtu Arthura Ashe. Ocitnete se v nočním New Yorku, všichni už jsou trošku napití a atmosféra je občas bláznivá,“ vylíčil.

Pro je i Pegulaová

Má zastání u krajanky a rovněž zástupkyně tenisového řemesla Jessicy Pegulaové, aktuální světové trojky. Ta mluví o „pozitivní ideji“, nicméně apeluje na citlivost případných změn.

„Asi nemůžete nechat lidi křičet uprostřed výměny. To by mohla být pro některé hráče překážka. Nicméně kdyby byla tenisová komunita méně škrcená pravidly, nemyslím si, že to byl nepřekonatelný problém,“ konstatovala Pegulaová.

„Miluju NBA, ráda chodím na zápasy. Líbí se mi neustálé tlachání mezi hráči a fanoušky, kteří sedí na palubovce. Zápasy mají i na tribuně dynamiku, slyšíte hodně hudby. Myslím, že některé z těch věcí musíme implementovat. Musíme našroubovat na náš sport. Chce to jen doladit,“ dodala vítězka dvou titulů na okruhu WTA narozená v Buffalu.

Tagy:
hvězda revoluce Formule 1 tenis NBA ATP WTA US Open USA sport fanoušci Ženská tenisová asociace Wimbledon NBA Frances Tiafoe PGA Tour