reklama

Auto, které řídil James Bond, lze koupit i dnes. Daleko by s ním ale nedojel

/ fotografií

Společnost Moke America představila speciální edici svého retro elektromobilu, který vzhledově odpovídá vozu Jamese Bonda z filmu Žít a nechat zemřít. K mání je v přepočtu za 600 tisíc korun. Na jedno nabití ujede jen 65 kilometrů, i tak ale stojí za pozornost.

reklama

Auta, která se objevila ve slavných filmech, patří mezi oblíbené sběratelské kousky. I proto jsou originály o astronomických cenách mimo dosah běžných řidičů. Existují ale firmy, které nabízí speciální edice svých aut odkazující na známé vozy. To je případ americké manufaktury Moke America, jež vyrábí repliku dobového plážového vozu Mini Moke ze šedesátých let.

Právě Mini Moke se objevil v několika filmech s Jamesem Bondem. Někdy sloužil jako vozítko pro personál úhlavního zloducha, jindy přišel vhod přímo agentovi 007. Ve filmu Žít a nechat zemřít jej Roger Moore využil k přepravě po ostrově San Monique. Firma Moke America s odkazem na tento film představila speciální verzi svého elektromobilu nazvanou po fiktivní karibské republice.

Přesně jako ve filmu

Auto barevně odpovídá filmové předloze. Má bílý lak karoserie i bílá kola. Plátěná střecha je zdobená modrobílými pruhy. Vzadu lze nalézt rezervu, která nese znak fiktivní republiky i s nápisem San Monique. Ten najdeme také na levém blatníku, naopak na pravém je symbol 007 s pistolí. Kabina barevně rovněž odpovídá dobovému vzhledu.

Původní Mini Moke, který se objevil ve filmu Žít a nechat zemřít.
Původní Mini Moke, který se objevil ve filmu Žít a nechat zemřít.
Zdroj: Eon Productions

Zatímco většina aut, která James Bond řídil, patří mezi sportovní vozy s vysokým výkonem, elektrický Moke poslouží zřejmě jen ke krátkým projížďkám okolo domova. Auto totiž pohání slabý elektromotor o výkonu 15 kW, díky kterému jede maximálně 40 km/h. Na jedno nabití dokáže urazit 65 kilometrů. Baterie o kapacitě 12 kWh se dobije za osm hodin. Stroj váží tunu, pojme čtyři cestující a případně i jedno malé zavazadlo.

Cena za takový výkon není nejnižší. Elektrický Moke v edici San Moniqe vyjde na 26 975 dolarů, to je v přepočtu zhruba 600 tisíc korun. Částka se udává v USA bez daně a bez poplatku za dodání. Standardní elektrický Moke začíná na 433 tisících korunách. Za podobné peníze lze koupit i historický Mini Moke s benzinovým motorem.

K tématu

Tagy: léto pláž film James Bond auto kultura Mini Moke Moke America
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vyhoštění diplomaté z Ruska jsou v ČR. Možná oplatíme stejnou měrou, naznačil Hamáček
Sprostá vynášení utajovaných informací, kritizoval Ondráček schůzi bezpečnostního výboru
Luzar: BIS o ruských agentech věděla, přesto tři roky neinformovala vládu
reklama
reklama
Mistrovský tah prince Charlese. Jediným gestem přinutil Williama a Harryho si promluvit

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Rusko k tendru o Dukovany nepřizveme, řekl Havlíček
Exploze neměla nastat v Česku. Zeman prozradil detaily o útoku ve Vrběticích
Exprezident Klaus o BIS: Této instituci jsem nikdy nevěřil a její zprávy moc nečetl
V pátek se otevře registrace k očkování pro lidi starší 60 let, uvedl Babiš
Další články
reklama
reklama