reklama

Auto, které řídil James Bond, lze koupit i dnes. Daleko by s ním ale nedojel

Společnost Moke America představila speciální edici svého retro elektromobilu, který vzhledově odpovídá vozu Jamese Bonda z filmu Žít a nechat zemřít. K mání je v přepočtu za 600 tisíc korun. Na jedno nabití ujede jen 65 kilometrů, i tak ale stojí za pozornost.

reklama

Auta, která se objevila ve slavných filmech, patří mezi oblíbené sběratelské kousky. I proto jsou originály o astronomických cenách mimo dosah běžných řidičů. Existují ale firmy, které nabízí speciální edice svých aut odkazující na známé vozy. To je případ americké manufaktury Moke America, jež vyrábí repliku dobového plážového vozu Mini Moke ze šedesátých let.

Právě Mini Moke se objevil v několika filmech s Jamesem Bondem. Někdy sloužil jako vozítko pro personál úhlavního zloducha, jindy přišel vhod přímo agentovi 007. Ve filmu Žít a nechat zemřít jej Roger Moore využil k přepravě po ostrově San Monique. Firma Moke America s odkazem na tento film představila speciální verzi svého elektromobilu nazvanou po fiktivní karibské republice.

Přesně jako ve filmu

Auto barevně odpovídá filmové předloze. Má bílý lak karoserie i bílá kola. Plátěná střecha je zdobená modrobílými pruhy. Vzadu lze nalézt rezervu, která nese znak fiktivní republiky i s nápisem San Monique. Ten najdeme také na levém blatníku, naopak na pravém je symbol 007 s pistolí. Kabina barevně rovněž odpovídá dobovému vzhledu.

Zatímco většina aut, která James Bond řídil, patří mezi sportovní vozy s vysokým výkonem, elektrický Moke poslouží zřejmě jen ke krátkým projížďkám okolo domova. Auto totiž pohání slabý elektromotor o výkonu 15 kW, díky kterému jede maximálně 40 km/h. Na jedno nabití dokáže urazit 65 kilometrů. Baterie o kapacitě 12 kWh se dobije za osm hodin. Stroj váží tunu, pojme čtyři cestující a případně i jedno malé zavazadlo.

Cena za takový výkon není nejnižší. Elektrický Moke v edici San Moniqe vyjde na 26 975 dolarů, to je v přepočtu zhruba 600 tisíc korun. Částka se udává v USA bez daně a bez poplatku za dodání. Standardní elektrický Moke začíná na 433 tisících korunách. Za podobné peníze lze koupit i historický Mini Moke s benzinovým motorem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama