
Dojemný příběh americké vlajky od Jičína. Ručně šitá památka se po 80 letech vrátila z USA
AWS akceleruje digitální transformaci i v Česku. Jeff Barr popsal, jak při vývoji využít AI Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Střední Evropa prožívá technologický boom, s místními experty na AI a digitální transformaci spolupracuje i cloudový gigant – společnost Amazon Web Services. Jeff Barr, Vice President a Chief Evangelist v AWS, v rozhovoru popsal, jak AI zefektivňuje práci vývojářů. Martin Damovský, Cloud Governance Lead ve společnosti Ataccama, vysvětlil, jakou roli v tom hrají tuzemští odborníci.
Na komunitní setkání Amazon Web Services v Praze dorazil i legendární Jeff Barr. Odborník ze Seattlu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, jak důležitou roli hraje v oboru AI, cloudu a probíhající digitální transformace Česko a celá Střední Evropa.
K TÉMATU: AI v průmyslu a sportu. Jak Amazon Web Services mění svět dat a bezpečnosti
„Vlastně se to moc neví, ale jedná se o oblast, kde působí více než dva miliony vývojářů. Je tu skvělá kombinace podnikatelského a technického ducha, která pomáhá posouvat věci kupředu opravdu velmi rychle. Máme v tomto regionu několik úžasných zákazníků. Třeba společnosti jako Resistant AI, která využívá AWS k monitorování finančních transakcí. Nebo Škodu Auto, která používá něco, čemu se říká Magic Eye, kde jsou schopni používat AI ke kontrole automobilových dílů, které procházejí výrobní linkou, a ujistit se, že jsou bez závad,“ popsal Barr, Vice President a Chief Evangelist v AWS.
Podle Barra hraje AI v současném vývoji zásadní roli. Umožňuje totiž vývojářům pracovat mnohem efektivněji, i díky implementaci jazykových modelů.
Podívejte se na celý rozhovor s Jeffem Barrem a Martinem Damovským:
„Modely skutečně dobře rozumí mnoha různým lidským jazykům. V minulosti, abyste se mohli stát vývojářem, byla znalost angličtiny základním předpokladem dokumentace. Samotný programovací jazyk měl ve skutečnosti trochu tendenci používat pouze angličtinu a k tomu, abyste uspěli, jste museli mít určitou úroveň znalosti angličtiny. Dnešní modely byly vyškoleny na tolik různých jazyků, že vývojáři – kdokoli a kdekoli – mohou jít za těmito modely, mohou vyjádřit svůj obchodní záměr ve svém vlastním jazyce, který jim nejvíce vyhovuje, mluvit se svými zákazníky a být vyslyšeni. A to je podle mě pro naše odvětví úžasný krok vpřed,“ sdělil viceprezident AWS.
Barr také v rozhovoru vysvětlil, jak jeho firma zaručuje, že je kód spoluvytvořený AI vždy bezpečný a chráněný.
„Umělá inteligence navrhne nějaký kód, ale vývojář je ten, kdo poté, co umělá inteligence provede vlastní kontrolu a zabezpečení, musí tento kód skutečně zkontrolovat a přijmout. Zjistili jsme, že naše míra přijetí kódu je jedna z nejvyšších v oboru, vždy se snažíme toto číslo posouvat vpřed, abychom ho stále zlepšovali. Samotné nástroje jsou schopny chránit vývojáře, chránit zákazníka,“ uvedl Barr.
Hlavní výhodu spolupráce AI a vývojářů vidí v tom, že umělá inteligence nepracuje s omezeným počtem výstupů, ale umožňuje odborníkům doptávat se na určité aspekty kódu a konkrétní problémy, vývojáři tak mohou průběžně ladit své výstupy k dokonalosti. Lidé by si proto podle Barra měli nástroje AI určitě vyzkoušet.
Spojkou mezi americkým a tuzemským vývojem je Martin Damovský, Cloud Governance Lead ve společnosti Ataccama, který si vysloužil titul Amazon Web Services Hero.
„Je to zcela jedinečný a speciální program. Na celém světě je jen 250 lidí, kteří patří mezi tyto hrdiny. Být hrdinou v tomto kontextu znamená, že jsme odborníci na cloud AWS a byli jsme oceněni širší komunitou a společností AWS za to, že sdílíme znalosti a pomáháme lidem porozumět cloudu. V mém případě jsem začal pracovat s cloudem a pak jsem sdílel to, co jsem se naučil, na setkáních, na blogu a pak jsem začal organizovat akce a konference, kde jsem potkal spoustu nových lidí a pomohl jsem jim začít v cloudu,“ popsal Damovský.
Ten se u nás soustředí na pořádání konferencí, na kterých se potkávají experti z oboru cloudu a navzájem si sdílejí své zkušenosti. Díky těmto akcím mohou k digitální transformaci efektivněji přistoupit i konzervativnější firmy. Čeští vývojáři v těchto procesech hrají zásadní roli.
„Řekl bych, že jsme v této oblasti zcela jedineční, protože jsme odborníci a zároveň máme pragmatické myšlení. Nesnažíme se používat nejnovější technologie jen proto, že je to sexy a že to frčí. Čekáme na nejlepší okamžik pro nějaký případ použití, nějakou potřebu, nějaký obchodní problém a pak se trefíme, začneme to používat a pak jsme v tom úžasní. V tom je naše jedinečnost. Což vidím i mezi širší komunitou po celém světě,“ uzavřel Damovský.