Po válce zaplaví Afriku zkušení žoldáci. Hrozí další boje a migrace do Evropy, varuje expert

Dříve nebo později válka na Ukrajině skončí. A až se tak stane, budou bez práce tisíce žoldáků včetně členů Vagnerovy skupiny. Takový vývoj událostí předpokládá konžský vojenský analytik Raphael Parens, podle kterého po nájemných vojácích sáhnou především africké státy.

Vojenský analytik Raphael Parens se obává, že vagnerovci jsou časovaná bomba, která může zásadně ovlivnit geopolitické dění. V komentáři pro web War on the Rocks, který se zaměřuje na bezpečnostní a vojenská témata, upozornil, že až skončí válka na Ukrajině, tisíce žoldáků budou bez práce. Nebude se to přitom podle něj týkat jen vagnerovců, ale i nájemných vojáků, kteří bojují za Kyjev. A ti všichni budou hledat novou práci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Odminovávají pole vlastními lidmi. Proč Rusové i přes velké ztráty zuřivě útočí na Vuhledar?

„I kdyby jen 20 procent vagnerovců bojujících na Ukrajině přijalo nové kontrakty v Africe, počet žoldáků by se zdvojnásobil oproti předválečnému období. Pokud by se k nim, nebo k jiné žoldácké skupině, navíc připojilo nepatrné procento lidí z konvenční armády, Afriku by to významně ovlivnilo,“ napsal expert.

Podle něj si africké státy více a více zvykají najímat pro své vojenské aktivity žoldáky, kteří se na rozdíl od běžné armády nebojí dělat špinavou práci. I proto Afrika méně spoléhá na západní partnery.

Vlna migrace

„Pokud se více soukromých vojenských organizací s více žoldáky přesune na africký trh, více afrických zemí vytlačí své západní bezpečnostní partnery ve prospěch těchto žoldáckých skupin,“ uvedl Parens.

Ten se obává, že podobný vývoj by způsobil další vojenské napětí v Africe. Případné konflikty by pak vyvolaly migraci a mohly ovlivnit i Evropu.

Přestože se Vagnerova skupina negativně proslavila po celém světě svou účastí ve válce na Ukrajině, za geopolitické nitky tahá už dlouhé roky. Paramilitantní frakce spadající pod oligarchu Jevgenije Prigožina – dříve spojence, dnes spíše konkurenta Vladimira Putina – má významný vliv především v Africe.

Vagnerovci mimo jiné využívají proruského sentimentu, který je patrný právě v řadě afrických států. Spíše než smysl pro bratrství ale ruské žoldáky motivují peníze. Vagnerovci operují například v Libyi, Jižním Súdánu, Středoafrické republice, Mosambiku nebo Mali. Mimo Afriku se pak nacházejí v Sýrii a na Ukrajině.

Žoldáci si přitom vybírají pro polovojenské aktivity místa, která jsou bohatá na přírodní zdroje a nerostné bohatství. Britský list The Guardian na konci roku informoval, že vagnerovci peněz z prodeje surovin přímo využívají k financování války na Ukrajině.

USA v současnosti tlačí na blízkovýchodní spojence, aby apelovali zase na své partnery v Africe a donutili Libyi a Jižní Súdán, aby upustily od vztahů s Vagnerovou skupinou. Informoval o tom web France 24.

Tagy: