Odminovávají pole vlastními lidmi. Proč Rusové i přes velké ztráty zuřivě útočí na Vuhledar?

Ruská armáda v posledních dnech zvýšila intenzitu útoků nejen na Bachmut, ale i Vuhledar. Tím se možná potvrzuje předpoklad, že Moskva zkusí prorazit více na jihozápad od Bachmutu, směrem na Záporoží. Vuhledar je těžební centrum, nachází se zde jeden z největších uhelných dolů na Ukrajině.

Dlouho očekávaná ruská ofenziva už podle Kyryla Budanova začala, šéf ukrajinské vojenské rozvědky to uvedl pro web magazínu Forbes. Jejím cílem má být úplné ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti do konce března. List New York Times napsal, že Vladimir Putin bude chtít zaznamenat na frontě nějaké výraznější úspěchy ještě před ročním výročím války 24. února. Rusko proto zintenzivnilo útoky na Bachmut, ale i na jiné klíčové body fronty. Velkému tlaku čelí město Vuhledar.

ČTĚTE TAKÉ: Zásadní chvíle války se blíží. Ruská ofenziva je na spadnutí, experti předpověděli její průběh

Tato aglomerace, kde před válkou žilo zhruba 14 tisíc lidí, má přitom mnoho společného s městy, která Rusové dobývali v minulosti. Po Mariupolu nebo Soledaru je Vuhledar další místo, které je baštou průmyslu. Vedle města se totiž nachází hned několik obřích uhelných dolů. Slovo „Vuhledar“ ostatně v překladu znamená „uhelný dar“.

V blízkém dole Pivdennodonbaska 1 se má podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí nacházet až 70 milionů tun uhlí, vedlejší Pivdennodonbaska 3 pak údajně ukrývá více než 150 milionů tun uhlí. Ukrajinci přitom za rok zvládnou vytěžit vždy jen několik milionů tun této nerostné suroviny. Už v minulosti se objevily ze strany USA spekulace, že se Rusko – respektive Vagnerova skupina – snaží drancovat přírodní zdroje a podle toho může vybírat místa útoku.

Obrana drží

Ruský útok na Vuhledar se ale zatím nedaří. Prakticky denně informuje ukrajinský generální štáb o ostřelování města, které mají bránit tři ukrajinské brigády. Do samotného Vuhledaru ale zatím Rusové nevstoupili a přilehlé pláně jsou poseté minami, informoval o tom web Hlasu Ameriky.

„Oni odminovávají pole svými vlastními lidmi,“ popsal Serhij, šéf ukrajinské zpravodajské jednotky, způsob, jakým ruské velení posílá své muže na smrt.

Zahraniční média tak dokonce začala označovat ruský útok na Vuhledar za „katastrofální“, protože se při něm měli útočníci chytit do pasti a ztratit mnoho mužů i vojenské techniky včetně tanků. Za fiasko počínání okupantů v oblasti označil také někdejší šéf separatistů Igor Girkin.

Rusku schází kapacity, tvrdí experti

Experti oslovení listem New York Times spekulují, zda už první hodiny ruské ofenzivy vedené mimo jiné na Vuhledar neukázaly, že Rusko nemá dostatečné kapacity k proražení linie.

„Nepřítel zaznamenal drtivé ztráty. Rusové nevzali v potaz terén, otevřené pláně poseté minami ani sílu ukrajinských jednotek. Byly zdecimovány dvě elitní ruské brigády,“ tvrdil mluvčí ukrajinské armády, plukovník Oleksij Dmytraškivskyj.

Britský ministr obrany Ben Wallace pro BBC ve středu prohlásil, že Rusko má mít na Ukrajině údajně již 97 procent z celé své konvenční armády. Nové posily se tak zřejmě mají skládat jen z naprostých nováčků.

Ruský tlak směrem na Vuhledar každopádně může ukazovat, že Moskva se kvůli pomalému postupu u Bachmutu bude pokoušet prorazit jinde. Před tím varoval i dosluhující ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, podle kterého bude chtít Rusko postoupit na Donbasu, ale i směrem na Záporoží. A v postupu v této ose by pomohlo i zabrání Vuhledaru.

Tagy: