CNN Prima News žoldáci

žoldáci

Výpis příspěvků ke štítku „žoldáci“

Válka na Ukrajině jako byznys. Rusové přiznali, kolik platili Prigožinovým vagnerovcům

Jevgenij Prigožin, šéf žoldáků Vagnerovy skupiny, měl za své služby inkasovat 858 miliard rublů, tedy necelých 220 miliard korun. Částku zmiňují ruské prokremelské kanály a o jistých platbách hovořil dokonce i prezident Vladimir Putin. V minulosti přitom tvrdil, že Ruská federace nemá s vagnerovci nic společného. Prigožin a jeho žoldáci se před nedávnem vzbouřili a vyrazili na Moskvu, nakonec po dohodě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem od tažení upustili a šéf organizace se přesunul do Běloruska.

OBRAZEM: Pohoda, káva a zaseklý tank u cirkusu? Obsazený Rostov je svědkem bizarních výjevů

Pózování se žoldnéři, zaseklý tank v bráně do cirkusu či venčení pejsků mezi obrněnými vozidly. Takových výjevů se dočkali obyvatelé ruského Rostova na Donu, který v noci na sobotu obsadila Vagnerova skupina pod velením Jevgenije Prigožina. Milionové město získali rebelující bojovníci téměř bez výstřelu, ba naopak si podle některých fotografií užívají relativního klidu. Stihli si například zajít pro kávu, dát si hamburger v místní kopii sítě McDonald’s a fotit se s překvapenými místními. Idylka ale nejspíše brzy skončí – k městu míří kadyrovci, kteří stojí na straně režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Prigožin je bezohledný psychopat, ale ne idiot. Pracuje pro něj zkušená elita, říká Visingr

Jádro vagnerovců tvoří několik tisíc elitních žoldnéřů. Ti průměrného ruského vojáka převyšují o světelné roky, uvedl bezpečnostní analytik a vojenský expert Lukáš Visingr pro redakci CNN Prima NEWS. Šéfa Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina označil za schopného manažera, který má mnohem lepší logistické schopnosti než ruská armáda. „Je to sice nemilosrdný a bezohledný psychopat, ale není to idiot,“ podotkl Visingr.

Vrah výměnou za svobodu bojoval na Ukrajině. Hned po návratu domů vagnerovec ubodal stařenku

Ruské úřady vyšetřují řádění ozbrojence z žoldnéřské Vagnerovy skupiny, který se ke skupině přidal coby vězeň usilující o svobodu. Poté, co se vrátil z fronty do své rodné vsi, zde totiž podle všeho zavraždil seniorku a smrtí vyhrožoval i dalším vesničanům. Kromě toho obec obcházel se sekerou a ničil auta. O případu informují ruskojazyčná média.

Italský ministr naštval šéfa vagnerovců. Prigožin na jeho hlavu vypsal odměnu 340 milionů

Šéf vagnerovců Jevgenij Prigožin vypsal odměnu na hlavu italského ministra obrany Guida Crosetta. Ruskému prominentovi vadí Crosettovy kritické postoje vůči Kremlu a podpora Ukrajina. Proto vypsal na jeho hlavu odměnu ve výši 15 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 340 milionů korun. Informaci o Prigožinově zvláštní výzvě přinesl italský list Il Foglio.