reklama

Kolik vakcín přijde příští týden, Babiš neví. Očkování druhé dávky chce odložit

Aby co nejvíc lidí dostalo první dávku vakcíny proti COVID-19, mohla by se aplikace druhé dávky o týden posunout. To je nápad premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka by ale potom druhá dávka nemusela vyjít na všechny. K obavám přispívá i ohlášená menší dodávka vakcíny od společností Pfizer a Moderna. Kolik dávek vakcíny přijde příští týden, zatím neví ani sám Babiš.

reklama

Výrobce vakcíny uvádí interval mezi aplikací první a druhé dávky 21 dnů. Je ale možné ho prodloužit. „Samozřejmě je možné druhou dávku posunout o týden, ale zvyšuje se tím míra chaosu. A riskujeme tím, že potom najednou dávky nebudou. Bez druhé dávky očkování není dokončeno,“ sdělil pro televizi CNN Prima NEWS Kubek.

K tématu

Vládní očkovací strategie si dala za cíl proočkovat do září sedm milionů lidí. Záleží ale na dodávkách vakcíny a těch bude příští týden výrazně méně, než se předpokládalo. O kolik, to teď nikdo neví. Podle společností Pfizer a Moderna to bude o 40 procent méně, Babiš ale přesné číslo nespecifikoval. „Je otázka, kolik vakcín přijde, protože Pfizer nám nebyl schopen do této chvíle říct, kdy ta dodávka přijde a kolik jí dodá,“ řekl Babiš pro Hlavní zprávy s tím, že podle něj žádné riziko nehrozí. „Nechal bych to na ředitele nemocnic, to jsou lidé, kteří tomu rozumí,“ dodal.

Premiér dále uvedl, že za komplikace nese vinu dodavatel a Česko dle jeho slov nic nezapříčinilo. „Všichni objednáváme v Evropské unii, to znamená, že my jsme objednali téměř 20 milionů vakcín. Evropská unie objednala dvě miliardy vakcín. Objednávali jsme to všichni najednou, takže my společně chceme, aby Pfizer dodržel své dodávky.“

Pereme se s nedostatkem vakcín, stěžuje si Kulhánek

Ředitelé nemocnic přitom dostali pokyn očkovat co nejvíce nových zájemců a odsunout termín těm, kteří mají dostat dávku druhou. „Je to logicky náročnější, protože ode dneška jedeme dva pořadníky lidí. Jeden s druhou dávkou, a druhý těch nových. Dostali jsme informaci, že máme preferovat nové pacienty starší 80 let,“ uvedl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

K tématu

Pokud by se stalo, že by na už jednou naočkované pacienty nevyšla druhá dávka vakcíny, budou proti COVID-19 chráněni jen z 50 procent. Nedostatek vakcín řeší například i Karlovarský kraj, který v týdnu musel překládat kvůli nedostatku lůžek v nemocnicích desítky pacientů s covidem.

„Týdně dostáváme tisíc vakcín, pereme se s nedostatkem,“ řekl pro CNN Prima NEWS hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek z hnutí STAN.

Pravděpodobně se tak odsune možnost registrace k očkování pro lidi mimo ohrožené skupiny. Ta měla být možná od 1. února. Termínů je – nejen pro zdravotníky, ale i pro seniory – málo.

„Ten nápad, že to máme posunout, přišel ode mě. Já jsem konstatoval, že považuji za zbytečné 1. února otevírat rezervační systém pro všechny občany ČR. Je jasné, že naočkovat tu první skupinu podle mého názoru potrvá celý kvartál,“ uvedl k situaci premiér Babiš.

Není zapotřebí zjistit zájem všech občanů o očkování

V neděli večer pak odhodlání odsunout možnost registrací potvrdil. „Pokud bychom otevřeli registraci 1. 2., tak bychom zjistili de facto zájem všech občanů České republiky o očkování, a to skutečně není zapotřebí. Na základě těch zkušeností, které máme teď s tím rezervačním systémem,  je zaregistrováno 154 tisíc důchodců nad 80 let a 44 tisíc dostalo termín, takže ten systém funguje,“ uvedl Babiš.

Vláda bude o změnách v očkovací strategii jednat v nejbližších dnech.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama