reklama

Babiš má bleskový plán na distribuci vakcíny. Do hodiny se dávky přebalí a rozvezou

Premiér Andrej Babiš (ANO) má bleskový plán na distribuci prvních 10 tisíc dávek vakcíny. Ty by měly být do hodiny rozděleny podle krajů a pak rychle rozvezeny. Celá první fáze vakcinace by měla být podle něj hotová za dva dny. Česko by mělo dávky dostat po 24. prosinci a ty první budou směřovat k lékařům v první linii.

reklama

„Původně byla myšlenka, že se bude očkovat jen v Praze a Brně. Všichni by pak křičeli, proč tam a ne tam a proč Pražáci. Tak to bude podle obyvatel a je to rozdělené a trvám na tom přebalení se do čtrnácti krabic, až přijde vakcína. Potrvá to hodinu, auta už tam budou a pojedou a hned se začne vakcinovat. Trvám na tom, že to potrvá dva dny. Zkrátka, v mém věku a v mých zkušenostech to tak dělám,“ řekl premiér Andrej Babiš ve Sněmovně novinářům.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla podle ministra zdravotnictví Jana Blatného látku firmy Pfizer schválit 21. prosince. „Do dvou dní ji schválí Evropská komise a od 24. prosince bude možné léky distribuovat. Pokud se tak stane, tak se první dávky dostanou ještě mezi vánočními svátky. A očkovat se bude neprodleně,“ řekl ministr během středy.

Andrej Babiš dodal, že další várky vakcíny se očekávají v lednu a už dnes má premiér celý harmonogram, jak se bude postupovat.

Babiš: Stát neumí marketing, hnutí ANO ho naopak umí skvěle

Na jednání Sněmovny také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví podcenilo kampaň na vakcinaci obyvatel. „Všeobecně říkám, že stát neumí marketing. Hnutí ANO umí skvěle marketing. Dokonce všichni říkají, že jsem produkt marketingu,“ doplnil na dotaz CNN Prima NEWS, zda se bude pracovat na nějaké nové kampani.

Ta původní, kdy byl vytvořen leták, lidi od vakcinace naopak spíše odrazovala. „To má za úkol ministr zdravotnictví. Nejdřív soutěžili právníci a teď soutěží nějaké agentury, ale detaily neznám. Kampaň se připravuje,“ doplnil Babiš. Vakcinace se tak rozjíždí, ale kampaň stále ještě není.

V prvním čtvrtletí ministerstvo očekává, že by mohla být očkovací látka asi pro milion lidí. Jenom seniorů, kteří mají být mezi prvními očkovanými spolu se zdravotníky a mladšími vážně chronicky nemocnými, je více než 2,3 milionu. Záležet bude podle Blatného na dodávkách od farmaceutických firem, které je vyrábějí. Celkově má ČR objednánu očkovací látku pro 6,9 milionu lidí. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama