reklama

Babiš má bleskový plán na distribuci vakcíny. Do hodiny se dávky přebalí a rozvezou

Premiér Andrej Babiš (ANO) má bleskový plán na distribuci prvních 10 tisíc dávek vakcíny. Ty by měly být do hodiny rozděleny podle krajů a pak rychle rozvezeny. Celá první fáze vakcinace by měla být podle něj hotová za dva dny. Česko by mělo dávky dostat po 24. prosinci a ty první budou směřovat k lékařům v první linii.

reklama

„Původně byla myšlenka, že se bude očkovat jen v Praze a Brně. Všichni by pak křičeli, proč tam a ne tam a proč Pražáci. Tak to bude podle obyvatel a je to rozdělené a trvám na tom přebalení se do čtrnácti krabic, až přijde vakcína. Potrvá to hodinu, auta už tam budou a pojedou a hned se začne vakcinovat. Trvám na tom, že to potrvá dva dny. Zkrátka, v mém věku a v mých zkušenostech to tak dělám,“ řekl premiér Andrej Babiš ve Sněmovně novinářům.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla podle ministra zdravotnictví Jana Blatného látku firmy Pfizer schválit 21. prosince. „Do dvou dní ji schválí Evropská komise a od 24. prosince bude možné léky distribuovat. Pokud se tak stane, tak se první dávky dostanou ještě mezi vánočními svátky. A očkovat se bude neprodleně,“ řekl ministr během středy.

Andrej Babiš dodal, že další várky vakcíny se očekávají v lednu a už dnes má premiér celý harmonogram, jak se bude postupovat.

Babiš: Stát neumí marketing, hnutí ANO ho naopak umí skvěle

Na jednání Sněmovny také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví podcenilo kampaň na vakcinaci obyvatel. „Všeobecně říkám, že stát neumí marketing. Hnutí ANO umí skvěle marketing. Dokonce všichni říkají, že jsem produkt marketingu,“ doplnil na dotaz CNN Prima NEWS, zda se bude pracovat na nějaké nové kampani.

Ta původní, kdy byl vytvořen leták, lidi od vakcinace naopak spíše odrazovala. „To má za úkol ministr zdravotnictví. Nejdřív soutěžili právníci a teď soutěží nějaké agentury, ale detaily neznám. Kampaň se připravuje,“ doplnil Babiš. Vakcinace se tak rozjíždí, ale kampaň stále ještě není.

V prvním čtvrtletí ministerstvo očekává, že by mohla být očkovací látka asi pro milion lidí. Jenom seniorů, kteří mají být mezi prvními očkovanými spolu se zdravotníky a mladšími vážně chronicky nemocnými, je více než 2,3 milionu. Záležet bude podle Blatného na dodávkách od farmaceutických firem, které je vyrábějí. Celkově má ČR objednánu očkovací látku pro 6,9 milionu lidí. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.

K tématu

Tagy: kampaň Andrej Babiš vakcína vakcinace

Další hlavní zprávy

Krimi

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to v úterý oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Potvrdila také, že stejný pes jen několik dní před napadením dítěte údajně zaútočil i na dalšího člověka a jeho psa. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Krevní sraženiny po vakcíně Johnson & Johnson. Úřady chtějí pozastavit očkování
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Definitivní pravidla: Venku maximálně po dvojicích, na sportovišti 12 lidí s rozestupy

Vláda

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama