reklama

Babiš: Nemyslím si, že Afghánci u nás zůstanou. Půjdou do jiných zemí

Migranti z Afghánistánu se Česka netýkají, řekl v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Uprchlíci se podle něj budou chtít dostat do svých komunit v jiných zemích. Evropa by se prý měla snažit dohodnout s Tálibánem, který už vyzval k jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

reklama

„Nepočítáme, že ti lidé k nám přijdou. A nemyslíme si, že Afghánci, kteří k nám už přišli, zůstanou. Půjdou za svými komunitami v Evropě, tedy do Rakouska nebo Německa. U nás žádná taková není,“ řekl Babiš v pátek. Dodal, že i kdyby v Česku nějaká komunita vznikala, je vláda připravena.

Podle premiéra je potřeba navázat dialog s hnutím Tálibán, které v srpnu dobylo Afghánistán včetně hlavního města Kábulu. „Tálibán už vyzval Angelu Merkelovou k jednání a doufám, že ona s nimi jednat bude,“ podotkl Babiš.

Merkelová dostala pozvání

Tálibán už uvedl, že by uvítal německé investice v Afghánistánu, humanitární pomoc a podporu v oblastech zdravotnictví, školství a infrastruktury. Řekl to jeho mluvčí Zabíhulláh Mudžáhid. Tálibové by také rádi Merkelovou oficiálně uvítali.

Z evakuovaných spolupracovníků českého velvyslanectví v Kábulu, kteří se do Česka dostali po konci mise NATO a obsazení Afghánistánu hnutím Tálibán, požádalo o azyl či ochranu v Česku 152 ze 169 Afghánců. Ostatní mají podle ministerstva vnitra jinou formu pobytu.

Krize hrozí i ze směru od Běloruska

Na téma migrace a integrace Afghánců do české společnosti se debatovalo i v pátečním pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. „Sám jsem pracoval v Kuvajtu a seznámil se s mentalitou jiných lidí. Byli tam i obyvatelé Indie, Filipín nebo Thajska. Každé etnikum má jinou vizi světa a nejsou s námi kompatibilní. Je to svět pod stejnou oblohou, ale s jinými ideály,“ řekl v pořadu Divoká karta kandidát hnutí ANO na Vysočině Zdeněk Faltus.

Podle členů vlády i opozice by se Česko mělo připravit na novou migrační vlnu. Důvodem je nejen nejistý vývoj v Afghánistánu, ale i situace v Litvě, Lotyšsku a Polsku, které aktuálně čelí vysokým počtům běženců přicházejícím přes Bělorusko.

Dánsko dohlíží na to, zda migranti pracují

Svým vlastním způsobem bojuje s migrací Dánsko. Tamní vláda hodlá imigrantům vyplácet státní podporu pouze v případě, že pracují. Opatření je součástí reformního balíčku, který v úterý představila premiérka Mette Frederiksenová.

„Práva a povinnosti musejí jít ruku v ruce,“ vysvětlila sociálnědemokratická šéfka vlády a dodala: „Chceme zavést novou pracovní logiku, v níž mají lidé povinnost přispívat a být užiteční. A pokud si nenajdou normální práci, budou muset pracovat za podporu, kterou dostávají.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama