reklama

Zahradil: Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty, EU není nafukovací

Je potřeba vyslat do světa signál, že Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty ze zemí s nižší životní úrovní. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS) s tím, že bariéry na hranicích Evropské unie by mohly některé ohradit. Europoslanec Mikuláš Peksa s ním ale nesouhlasil.

reklama

„Každý přebírá zodpovědnost za svůj život. Závazky nám neukládají povinnost starat se o ekonomické migranty ze zemí, které mají nižší úroveň života. Je potřeba tento signál vyslat do světa. Evropa není nafukovací a jsem přesvědčen, že odstrašující opatření na hranicích migranty demotivují,“ uvedl Zahradil jednu z možností, jak zabránit případné migraci do Evropy z Afghánistánu.

Peksa měl ale jiný názor. „Efektivnější než bariéry je dialog. Je přirozené, že každý nemá nárok zůstat v Evropě, jen menší část lidí má právo na ochranu. Musíme zjistit, kdo je kdo, a administrativně to zpracovat. Toho nedosáhneme střílením a budováním plotů, ale musíme slyšet jejich příběh,“ oponoval Zahradilovi.

Migrační a azylová politika je primárně v rukou států. „Evropská unie by to neměla unifikovat, nemá vlastní složky. Jsem pro koordinaci a výměnu informaci, ale ne centrální řízení,“ řekl Zahradil na témě případných kvót pro rozdělování migrantů napříč zeměmi EU.

Diskutovalo se i na téma migrace jako předvolební téma. „Možná chvíli dřímala pod povrchem, ale téma to určitě je. Příliv migrantů se oproti roku 2016 možná na chvilku ztenčil. Problém ale nikdy nezmizel a možná se stane zase zřetelnějším, protože mohou nastat další migrační vlny, které se nabalí na uprchlíky z Afghánistánu,“ předpověděl Zahradil.

Naopak Peksa nevidí od roku 2015 situaci vyhrocenou. „V roce 2015 požádalo o azyl přes milion lidí, v posledních letech to celkové číslo se pohybuje kolem 150 tisíc a nevnímal bych to jako vyhrocené. Téma funguje jako zástěrka, na řešení migrace se mohou politici odvolávat a neřešit jiné věci,“ prohlásil s tím, že migrace se vytahuje třeba místo diskuse o zaostávajícím průmyslu nebo nedostatku bytů.

Přispět na plot Litvě je správný krok

Česko přispěje Litvě na stavbu plotu na hranicích s Běloruskem, který má zbrzdit migranty. Ploty a zdi ovšem vznikají i jinde v Evropské unii, která je původně odmítala. „Je to správný krok, jde o ochranu vnější hranice unie a vyjadřujeme tím spoluzodpovědnost za to, aby se chránila před přílivem nelegálních migrantů,“ uvedl Zahradil.

Podle Peksy je potřeba chápat situaci v kontextu chování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který zejména přes Litvu organizuje migraci do Evropy. „Ti lidé jsou oběti teroristického Lukašenka, který se nás snaží poškodit. Je to jiné než v roce 2015. Tehdy to byla neorganizovaná skupina lidí,“ uvedl europoslanec z Pirátů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Sněmovna

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama