reklama

Zahradil: Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty, EU není nafukovací

Je potřeba vyslat do světa signál, že Česko nemá povinnost starat se o ekonomické migranty ze zemí s nižší životní úrovní. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jan Zahradil (ODS) s tím, že bariéry na hranicích Evropské unie by mohly některé ohradit. Europoslanec Mikuláš Peksa s ním ale nesouhlasil.

reklama

„Každý přebírá zodpovědnost za svůj život. Závazky nám neukládají povinnost starat se o ekonomické migranty ze zemí, které mají nižší úroveň života. Je potřeba tento signál vyslat do světa. Evropa není nafukovací a jsem přesvědčen, že odstrašující opatření na hranicích migranty demotivují,“ uvedl Zahradil jednu z možností, jak zabránit případné migraci do Evropy z Afghánistánu.

Peksa měl ale jiný názor. „Efektivnější než bariéry je dialog. Je přirozené, že každý nemá nárok zůstat v Evropě, jen menší část lidí má právo na ochranu. Musíme zjistit, kdo je kdo, a administrativně to zpracovat. Toho nedosáhneme střílením a budováním plotů, ale musíme slyšet jejich příběh,“ oponoval Zahradilovi.

Migrační a azylová politika je primárně v rukou států. „Evropská unie by to neměla unifikovat, nemá vlastní složky. Jsem pro koordinaci a výměnu informaci, ale ne centrální řízení,“ řekl Zahradil na témě případných kvót pro rozdělování migrantů napříč zeměmi EU.

Diskutovalo se i na téma migrace jako předvolební téma. „Možná chvíli dřímala pod povrchem, ale téma to určitě je. Příliv migrantů se oproti roku 2016 možná na chvilku ztenčil. Problém ale nikdy nezmizel a možná se stane zase zřetelnějším, protože mohou nastat další migrační vlny, které se nabalí na uprchlíky z Afghánistánu,“ předpověděl Zahradil.

Naopak Peksa nevidí od roku 2015 situaci vyhrocenou. „V roce 2015 požádalo o azyl přes milion lidí, v posledních letech to celkové číslo se pohybuje kolem 150 tisíc a nevnímal bych to jako vyhrocené. Téma funguje jako zástěrka, na řešení migrace se mohou politici odvolávat a neřešit jiné věci,“ prohlásil s tím, že migrace se vytahuje třeba místo diskuse o zaostávajícím průmyslu nebo nedostatku bytů.

Přispět na plot Litvě je správný krok

Česko přispěje Litvě na stavbu plotu na hranicích s Běloruskem, který má zbrzdit migranty. Ploty a zdi ovšem vznikají i jinde v Evropské unii, která je původně odmítala. „Je to správný krok, jde o ochranu vnější hranice unie a vyjadřujeme tím spoluzodpovědnost za to, aby se chránila před přílivem nelegálních migrantů,“ uvedl Zahradil.

Podle Peksy je potřeba chápat situaci v kontextu chování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který zejména přes Litvu organizuje migraci do Evropy. „Ti lidé jsou oběti teroristického Lukašenka, který se nás snaží poškodit. Je to jiné než v roce 2015. Tehdy to byla neorganizovaná skupina lidí,“ uvedl europoslanec z Pirátů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

reklama

Domácí zpravodajství

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

SOUHRN velké předvolební debaty: Babiš a Rakušan na ostří nože, Hamáček se hádal se Šlachtou

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama