reklama

Babiš píše Fialovi: Bez vás nerozhodneme. Chce radu ohledně zpřísnění opatření

Ohledně dalších kroků kolem pandemie koronaviru chceme znát názor budoucí vládní koalice, řekl v pondělí na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Píše proto dopis lídrovi Spolu Petru Fialovi. Premiér také chce, aby možný budoucí ministr zdravotnictví stanul v čele resortu už od listopadu a vystřídal Adama Vojtěcha. Babiš to vysvětluje tím, že nechce, aby budoucí vláda změnila něco, co ta současná rozhodne.

reklama

„Píšu dopis Fialovi. Chceme, aby k novým opatřením budoucí vláda řekla svůj názor, ať potom nezmění, co my teď rozhodneme. Proto jsme přizvali k jednání i pana Válka,“ řekl Babiš s tím, že Válkovi od listopadu nabízí i místo ministra zdravotnictví.

Vláda proto v pondělí neprojedná ani návrhy na zkrácení platnosti testů na COVID-19, kratší karanténu či ukončení úhrady preventivních testů ze zdravotního pojištění, které měly původně platit od prosince. Chce k tomu mít stanovisko budoucí vládní koalice.

„Pokud stanovisko nebude v tuto chvíli, nebudu navrhovat změnu opatření. Ale samozřejmě, pokud by bylo třeba i v průběhu týdne, může vláda zasednout mimořádně a opatření schválit,“ řekl v pondělí Radiožurnálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Za nynější opatření zodpovídá současná vláda

Zástupci ministerstva zdravotnictví o návrzích minulý týden informovali Vlastimila Válka, který je kandidátem TOP 09 na ministra zdravotnictví. V neděli se k tématu sešel takzvaný AntiCovid tým koalice Spolu, řekl v ČRo člen týmu Marek Výborný (KDU-ČSL). Stanovisko by měl vládě dodat Válek, který je v pondělí podle Výborného na plánovaném stomatologickém zákroku. Výborný ovšem zdůraznil, že za nynější opatření proti koronaviru je plně zodpovědná současná vláda.

Výborný řekl, že k některým navrhovaným opatřením nemá budoucí vládní koalice potřebné informace, zmínil třeba zkrácení platnosti negativních testů na koronavirus. „Neznáme přesná data od ministerstva zdravotnictví a odborných skupin, které na vládě fungují, a nám se těžko potom reaguje konkrétně na některá opatření, která jsou připravována,“ řekl v ČRo.

Podporu budoucí vládní koalice má podle Výborného návrh na zkrácení karantény ze dvou týdnů na jeden. Podmínkou ukončení karantény by byl negativní PCR test. AntiCovid tým je naopak proti zrušení bezplatného testování, vláda by podle něj ztratila přehled o šíření nákazy. „Jenom zopakujeme chybu, kterou vláda udělala už minulý rok před Vánocemi,“ řekl Výborný. Možnost, že by se Válek stal ministrem zdravotnictví už v nynější vládě, o které mluvil Babiš, označil Výborný za „naprosto absurdní“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama