Babiš: Prezidenta bych mohl dělat hned zítra. Pekarovou nekomentuju, je to nenávistná paní

předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Rozhovor s Babišem o prezidentských volbách, vládě i opozici

Prezidentování je mnohem jednodušší než být premiérem, prohlásil v pořadu Nový den bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a vzápětí dodal, že hlavou státu by mohl být hned zítra. Stroze také reagoval na kritiku předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

„S kandidaturou jsme se rozhodli na poslední chvíli. Myslím, že mám co nabídnout. Jsem nezávislý, byl jsem ministrem financí a dělal jsem premiéra,“ podotkl Babiš, který je ale i předsedou opozičního hnutí ANO. To ho také finančně podporuje.

„Prezidenta bych mohl dělat hned zítra. Funkce prezidenta je o mnoho lehčí než premiérova. Ale očekává se od něj, že bude spojovat lidi,“ připustil v Novém dni na CNN Prima NEWS. To se podle politologů Babišovi dlouhodobě nedaří.

Nový Babiš?

Podle lídra hnutí ANO by ale nyní zvládl spolupracovat. „Dnes vláda nemluví s opozicí. Pan premiér Petr Fiala (ODS) mě pozval třikrát a čekal jsem, že v tom bude pokračovat,“ stěžoval si. Pomoc by mu chtěl nabídnout třeba v ekonomických otázkách.

Krátce také reagoval na výroky Pekarové. Předsedkyně Sněmovny se do něj opřela v nedělní Partii. „Přestože byl zvolen poslancem, tak svůj mandát vykonává ledabyle. Když řeknu, že je častěji na lavici obžalovaných u soudu než v lavici poslanecké, tak to byla skutečně jen troška nadsázky, protože takhle ta docházka vypadá,“ kritizovala předsedkyně TOP 09.

Babiš tak nešel daleko pro nenávistná slova. „Nechci tuto paní komentovat, proslula výroky o svetru místo toho, aby zastropovala elektřinu. Je to klišé a nesmysl, pokud bych se stal prezidentem, imunita je jen k mandátu. Je to produkt TOP 09, ta paní je nešťastná, strašně zlá, nenávistná a nevím co s tím mám dělat,“ dodal.

Tagy: