reklama

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabytou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Předseda Starostů Vít Rakušan přiznává, že se ho lidé v posledních týdnech často ptají, zda nebude kandidovat na prezidenta. Souvisí to s úspěchem ve volbách a nejvyšším počtem preferenčních hlasů.

„Mě diskuze s Andrejem Babišem baví, já ho totiž dokážu záhadným způsobem rozčílit. To mě docela baví, protože se to málokomu vede. Pokud je tohle ta přidaná hodnota a lidé si toho všimli, tak jsem rád, že to oceňují,“ glosoval s úsměvem výsledky voleb.

„Jsem čtyři roky poslancem, teď nově zvoleným poslancem. Čeká mě vládní angažmá a nikdy jsem ve vládě nebyl. Před čtyřmi lety jsem byl lokálním politikem. Chci opravdu teď obstát na ministerském postu. Chci dokázat, že jsem relativně slušný manažer, že nějaké zkušenosti mám a že mám nějaký cíl,“ dodal v pořadu K věci s tím, že se těší na exekutivní roli.

„Nějaká úvaha hodně do budoucnosti... Pokud bych cítil podporu veřejnosti, tak toho můžu v různých pozicích v politické dráze využít. Ale já jsem své ženě slíbil, že v politice nebudu do konce života a že třeba za deset let by mě bavila nějaká diplomatická dráha,“ nastínil Rakušan. Na pozici prezidenta se prý neodvažuje pomýšlet mimo jiné z úcty k bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

O Zemanovi: Viděl jsem nemocného muže

O úctě k prezidentu Klausovi ani Zemanovi předseda STAN nemluvil. Reagoval ale na video, které ve čtvrtek odhalil kancléř prezidenta Vratislav Mynář. „Viděl jsem nemocného muže, kterému přeji brzké uzdravení. Pana prezidenta. Viděl jsem tam porušení všech opatření, která nutíme lidi respektovat, na jednotce intenzivní péče. Potom jsem tam viděl podpis dokumentu, který trval půl minuty. Nevím, jestli tohle je důkaz. Zda prezident, který v leže podepíše nějakou listinu, je skutečně schopen pojmout celou tu plejádu povinností, které má. Byl to spíš obrovský alibismus pana kancléře Mynáře,“ míní.

Jednání jsou komplikovaná, volby pro nás dopadly jinak, než jsme předpokládali. Což způsobilo napětí, protože Piráti řeší problém dovnitř.

Předseda STAN také dodal, že pokud lékaři prezidenta uschopní, bude své povinnosti prezident dál vykonávat.

Komplikace řeší Starostové ale i v rámci své koalice. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše totiž někteří účastníci jednání oproti dohodě anonymně informují média se „záměrem nasazovat Pirátům psí hlavu“.

„Já žádné anonymní informace z jednání nevypouštím. Jednání jsou komplikovaná, volby pro nás dopadly jinak, než jsme předpokládali, a to jak z hlediska procent tak i vnitřním poměru. Což způsobilo napětí, protože Piráti řeší problém dovnitř,“ popsal Rakušan.

Zároveň by se prý neztotožňoval s tím, co říkají kolegové. „Jednání se někam posouvají a my je musíme posunout do bodu, a to co v nejbližší době, abychom mohli přijít za koalicí Spolu,“ dodal lídr Starostů. Připomněl také, že ve všem jsou jako koalice Starostů a Pirátů spolu. „Odmakali jsme to společně. Neúspěchy i úspěchy mají být sdílené společně, snažíme se najít přijatelný model,“ dodal Rakušan.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama