reklama

U Zemana na JIP bez roušky či respirátoru. Mynář i Vondráček porušili pravidla nemocnice

Na videu s Milošem Zemanem, které ve čtvrtek zveřejnil Hrad, stojí v nemocničním pokoji další čtyři lidé. Ani jeden z nich však na návštěvě u nemocného prezidenta nemá zakrytá ústa a nos rouškou či respirátorem. Podle ÚVN tím členové hradní kanceláře porušili pravidla.

reklama

Za Zemanem dorazil hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a ředitel sekretariátu prezidenta republiky Jaroslav Hlinovský. Na videu je ještě ošetřovatelka prezidenta Miloše Zemana.

Ani jeden z přítomných neměl roušku či respirátor. Vládní pravidla přitom říkají, že respirátor třídy FFP2 je povinný ve všech zdravotnických zařízeních.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke CNN Prima NEWS potvrdila, že členové kanceláře prezidenta i předseda Sněmovny Radek Vondráček porušili pravidla nemocnice, když u Zemana na JIP neměl nikdo z nich respirátory.

„ÚVN má jasně daná pravidla. Mezi ta opatření patří mimo jiné určitá doba pobytu u pacienta, počet osob a samozřejmě ochrana úst tak, aby nedošlo k přenosu nákazy,“ uvedla Zinke. Dodala, že zatím neví, jak bude ÚVN postupovat. „Všechny návštěvy doposud nařízení respektovaly,“ zdůraznila mluvčí.

Hygiena hrozí pokutou až 10 tisíc

Informace o povinnosti mít zakryté dýchací cesty má nemocnice i na svém webu: „Ve všech prostorech ÚVN žádáme o dodržování povinnosti mít zakrytá ústa a nos (respirátor FFP2).“

„Jsem přesvědčený, že v čase epidemie, jako je nyní, povinnost mít roušky v ÚVN je. Otázka je, jestli se na to někdo ptal ošetřujících lékařů. Je to podnět, aby se tím zabýval, kdo má na starosti kvalitu péče v ÚVN,“ komentoval pro CNN Prima NEWS pirátský expert na zdravotnictví Ondřej Dostál.

Šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová ČTK řekla, že pokud hygienici zjistí porušení mimořádných opatření při návštěvě Zemana v nemocnici, jednotlivcům hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

Vondráček tvrdí, že si respirátor sundal, aby ho prezident dobře slyšel. „Pan prezident mi v respirátoru špatně rozuměl, když jsem na něj mluvil. Hůř slyší. Tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem,“ vysvětlil Seznam Zprávám Vondráček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama