reklama

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

reklama

„Nevím, proč musíme mít na každé lidské chování pravidlo. Když se řekne, že musíme předjíždět bezpečně, je jedno, jestli to je kůň, auto nebo cyklista. Normálnímu člověku to stačí říct. Normální zdravý rozum funguje lépe, než něco napsané v zákoně,“ řekl poslanec Marek Benda ve vysílání CNN Prima NEWS.

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru, schválila ve středu Sněmovna. Podobná úprava platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku Za porušení bude hrozit pokuta až dva tisíce korun. Jedním z osmi poslanců, kteří hlasovali proti, byl právě Benda.

„Cyklisté jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, tak se jim všichni přizpůsobují. Mám s tím problém a bojím se, že vše bude jen vyvolávat konflikty,“ rýpl si Benda.

Podle zástupce Pirátů Ondřeje Profranta je hlavním problémem, že policisté případy nebezpečného předjíždění moc neřešili. „Bylo potřeba upravit problematiku v zákoně. Souhlasím s panem Bendou, že ne vše musíme mít v zákonech, ale policie měla jednat dřív a důsledněji,“ hájil novinku Profant.

Cyklisté jsou asi budovateli světa

Jak ale bude usvědčování řidičů probíhat? „Policie nemusí mít nový nástroj, prvně se vyhodnotí situace a pak se začne řešit, jak to doopravdy bylo, v krajním případě pomocí znaleckého posudku,“ prohlásil Profant.

„To jsou přesně zbožná přáním, která nemám rád, když se píší do zákonů. Nezjistíte 1,5 metrů znaleckým posudkem. Pokud někdo někoho srazí, tak to policie měla řešit a nevím, proč se na to vymlouváme,“ ohradil se Benda.

Následně se znovu pustil do části cyklistů. „Jsou nositeli správného názoru a budovateli světa, který bude bez tramvají a automobilů. Podle nich mají přednost ve všech situacích a mohou si jezdit po chodnících. Přesně tato agresivní skupina bude zákona využívat,“ nastínil možné dopady zákona.

Dodal, v poslední době si všiml stoupající agresivity menšiny lidí, kteří jezdí na kole do práce. „I v Praze jsou to jednotky procent. Stoupá představa, že jim patří svět a my ostatní jsme boomeři, kteří by se tu neměli hýbat,“ prohlásil.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama