reklama

Jednou bude předpis i na držení tužky. Poslanci kritizují zákon o předjíždění cyklistů

Vyloženě proti zákonu o 1,5metrovém rozestupu při předjíždění cyklistů se postavilo jen osm poslanců napříč politickým spektrem. Přes 40 se jich zdrželo. Jednou z jejich výtek bylo, že se opatření o předjíždění cyklistů bude špatně vymáhat.

reklama

„Předjíždění cyklistů ve vzdálenosti metr a půl považuji za totální diskriminaci. A ptám se, je to metr a půl od centra kola, nebo od lokte cyklisty?“ poznamenal Jaroslav Holík (SPD). Sám se hlasování zdržel. „Přiznám se vám, předjížděl jsem tento víkend člověka na kole. Trvalo to půl kilometru. A přiznám se, myslel jsem na vás. Ale ty myšlenky nebyly hezké,“ pokračoval Holík.

Nový zákon pak hájil jeho překladatel Petr Dolínek (ČSSD). „Zákon nemá být šikanózní. Není to o tom, že by někdo někde za rohem natáčel řidiče. Tím prvním cílem – primárním, je bezpečnost na vozovce,“ podotkl.

Negativně reagoval Marek Benda (ODS). „Nejsem fanouškem těchto gumových opatření,“ mínil.

Naopak souhlasně se k rozestupu mezi cyklisty a motoristy vyjádřil Ondřej Profant (Piráti). „Zákon upřesňuje to, co již dneska platilo. Když tam dáte něco jako přiměřené, všichni se vymlouvají, že neví, co to je přiměřené, a to se teď dělo. Byla spousta řidičů, která předjížděla velmi necitlivě,“ podotkl Profant.

Podle něj se lidé orientují a musí zvážit, jestli je silnice dostatečně široká, aby na ní šlo cyklistu bezpečně předjet. „Pokud tam nejde bezpečně předjet, opravdu to dělat nemají,“ podotkl.

Hlasování se pak zdržela Zuzana Ožanová (ANO). „Z původního návrhu vznikl konglomerát, který nemá obdoby. Je mi líto, že Sněmovna schvaluje věci, které jsou již v zákoně. Je mi líto, že jednou budu mít předpis na to, jak mám držet tužku,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama