reklama

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama

Blatný o rozvolňování podle regionů mluvil na jednání Rady pro zdravotní rizika. „Uvolňovat podle krajů by bylo podle ministra zdravotnictví rizikové. Podle něj by mohlo například nastat, že by lidé z kraje, ve kterém je horší epidemická situace, jeli nakupovat do Prahy,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj, který se účastnil jednání.

Proti rozvolňování podle regionů se vyslovila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Blatný to následně potvrdil na páteční tiskové konferenci.

„Brzdění pokračuje ale méně, než jsme si přáli. Bez Prahy by skóre nikdy nedošlo na stupeň tři. Ale nechci vymazat Prahu z výpočtů,“ řekl Blatný. Regiony, které jsou na tom lépe, by neměly mít žádné výjimky. „Trváme na tom, že všechna opatření budou prováděna na úrovni celé země. Nebylo by správně provádět to na jednotlivé regiony,“ dodal ministr.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že epidemie jednoznačně brzdí, ale odlišují se od sebe regiony. „Pokles není tak intenzivní, situace stále není stabilizovaná,“ uvedl Dušek.

„Pouze pět krajů na jeden den kleslo do stavu tři. Praha a Moravskoslezský kraj jsou na tom dobře, takže dva kraje táhnou celorepublikovou hodnotu. Praha a Moravskoslezský kraj jsou velké kraje. Pokud Prahu z výpočtu indexu rizika pro celou ČR vynecháme, vyjde hodnota indexu 62,“ dodal Dušek.

Havlíček mluvil o regionálním rozvolnění

O rozvolňování podle krajů mluvil Havlíček v pátek dopoledne v ČT. „O případném přechodu do 3. stupně protiepidemického systému bude rozhodovat vláda v neděli. V tuto chvíli nesplňuje řada krajů kritéria pro rozvolnění. Debata bude i o tom, jestli postupovat celostátně, nebo regionálně, nyní je rizikové skóre na hraně,“ uvedl.

Hodnoty rizikového skóre, které odpovídají stupni číslo 3 v systému PES, splňují Praha, Moravskoslezský, Středočeský, Plzeňský a Liberecký kraj. Nejlépe je na tom Praha s rizikovým skóre 42, nejhůře naopak Vysočina, kde je rizikové skóre 75.

Vláda by měla definitivně o přechodu do jiného stupně i o rozvolňování podle krajů rozhodnout až v neděli. Zasedání kabinetu by mělo začít v devět hodin ráno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama