reklama

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama

Blatný o rozvolňování podle regionů mluvil na jednání Rady pro zdravotní rizika. „Uvolňovat podle krajů by bylo podle ministra zdravotnictví rizikové. Podle něj by mohlo například nastat, že by lidé z kraje, ve kterém je horší epidemická situace, jeli nakupovat do Prahy,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj, který se účastnil jednání.

Proti rozvolňování podle regionů se vyslovila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Blatný to následně potvrdil na páteční tiskové konferenci.

K tématu

„Brzdění pokračuje ale méně, než jsme si přáli. Bez Prahy by skóre nikdy nedošlo na stupeň tři. Ale nechci vymazat Prahu z výpočtů,“ řekl Blatný. Regiony, které jsou na tom lépe, by neměly mít žádné výjimky. „Trváme na tom, že všechna opatření budou prováděna na úrovni celé země. Nebylo by správně provádět to na jednotlivé regiony,“ dodal ministr.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že epidemie jednoznačně brzdí, ale odlišují se od sebe regiony. „Pokles není tak intenzivní, situace stále není stabilizovaná,“ uvedl Dušek.

„Pouze pět krajů na jeden den kleslo do stavu tři. Praha a Moravskoslezský kraj jsou na tom dobře, takže dva kraje táhnou celorepublikovou hodnotu. Praha a Moravskoslezský kraj jsou velké kraje. Pokud Prahu z výpočtu indexu rizika pro celou ČR vynecháme, vyjde hodnota indexu 62,“ dodal Dušek.

Havlíček mluvil o regionálním rozvolnění

O rozvolňování podle krajů mluvil Havlíček v pátek dopoledne v ČT. „O případném přechodu do 3. stupně protiepidemického systému bude rozhodovat vláda v neděli. V tuto chvíli nesplňuje řada krajů kritéria pro rozvolnění. Debata bude i o tom, jestli postupovat celostátně, nebo regionálně, nyní je rizikové skóre na hraně,“ uvedl.

Hodnoty rizikového skóre, které odpovídají stupni číslo 3 v systému PES, splňují Praha, Moravskoslezský, Středočeský, Plzeňský a Liberecký kraj. Nejlépe je na tom Praha s rizikovým skóre 42, nejhůře naopak Vysočina, kde je rizikové skóre 75.

Vláda by měla definitivně o přechodu do jiného stupně i o rozvolňování podle krajů rozhodnout až v neděli. Zasedání kabinetu by mělo začít v devět hodin ráno.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Koronavirus

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Sledujte ŽIVĚ: Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?

Do České republiky se již dostala britská mutace koronaviru. V pondělí o tom po jednání vlády informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nová forma se má podle vědců šířit až o 40 procent rychleji než standardní varianta koronaviru. Jaká jsou další specifika britské mutace? Sledujte živě tiskovou konferenci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) od 14 hodin na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama