reklama

Záběry Zemana otřásly politiky. Babiš prezidentův stav nekomentoval: Jedu točit Čau lidi

Pohled na bezvládného prezidenta Miloše Zemana při příjezdu sanitkou do Ústřední vojenské nemocnice některé politiky zarazil. Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že jej ze záběrů „mrazí“. Exministr financí Miroslav Kalousek volal po více informacích o zdravotním stavu hlavy státu. Premiér Andrej Babiš, který se se Zemanem v neděli v 11:00 sešel a odjel krátce před jeho přesunem do nemocnice, na obrázky do odpoledne nereagoval, na Facebooku však ve 13:49 uvedl, že se vrátil z návštěvy prezidenta a jde „točit Čau lidi“.

reklama

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček teprve před pár dny přiznal, že Miloš Zeman je už zhruba dva týdny nemocný. Situace nyní znovu vygradovala, neboť hlavu státu musela převézt sanitka do Ústřední vojenské nemocnice. Záběry kamer pak zachytily, jak jej zdravotníci ve špitálu přebírali v bezvládném stavu.

Ředitel ÚVN a prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral v krátkém vyjádření pro novináře uvedl, že důvodem hospitalizace jsou komplikace, jež provázejí Zemanovo chronické onemocnění, pro které je v nemocnici léčen. „Přesně známe diagnózu, tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu tak, jak má vypadat,“ řekl médiím Zavoral s tím, že nemá souhlas hlavy státu k tomu, aby zveřejnil diagnózu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se s hlavou státu viděl krátce před jeho odjezdem sanitkou do ÚVN. Předseda vlády měl původně vystoupit s prohlášením před médii, ale místo toho beze slova odjel. Nyní na svém Facebooku napsal, že se s prezidentem sešel. Informace k jeho stavu neuvedl, jen zmínil svoji další akci. „Vrátil jsem se od prezidenta a budu točit Čau lidi. Dnes to asi nebude moc dlouhé. Zatím hezkou neděli vám všem,“ pronesl Babiš ve 13:49, tedy v době, kdy záběry prezidenta kolovaly médii.

Moc se omlouvám, že jsem vám včera nenapsal. Tak velice stručně. Strašně moc děkuju všem našim voličům. Bylo vás 1 458...

Posted by Andrej Babiš on Sunday, October 10, 2021

Kalousek: Máme právo na informace o stavu hlavy státu

O potřebě poskytnout více informací o Zemanově stavu volá bývalý ministr financí a exšéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jako občan nemusím znát diagnózu prezidenta republiky. Mám ale právo na informaci, zda je schopen vykonat svoji pravomoc jmenovat vládu, ať už je diagnóza jakákoliv,“ uvedl Kalousek na Twitteru.

Ještě tvrdší je ve svém vyjádření staronový poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ten zkritizoval zejména Zemanovy spolupracovníky. „Lidi kolem prezidenta budou lhát do poslední minuty. Je to ostudné, trapné a nedůstojné. Že návštěva ÚVN není plánovaná, vidí každý. Nejen Zeman, ale i tito lidé mají na svědomí naprostou destrukci instituce hlavy státu v ČR,“ napsal na sociálních sítích Ženíšek.

Pohled na Zemana při příjezdu do ÚVN nemile překvapil mimo jiné šéfa SPD Tomia Okamuru. „Ze záběrů mě mrazí, Jediné, co si můžeme přát, je, aby se stav stabilizoval. Žádný slušný člověk si nemůže přát nic jiného. Z těch pár sekund mám opravdu špatný pocit,“ řekl ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Okamura.

Záběry zasáhly i místopředsedu ODS Martina Kupku. Ten v Partii doplnil, že je v současné chvíli zároveň nutné mít více informací o Zemanově stavu. „Když jsme viděli ten záběr, nebudu komentovat situaci, nebylo by to důstojné ani rozumné. Obrázky mě zasáhly, pokud nebudou rychlé komentáře ze strany Hradu, budou jen další spekulace,“ řekl Kupka ve studiu CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice

Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.

Vichřice Ignác lámala stromy a komplikovala dopravu. V Dolním Slezsku živel zabíjel

Aktualizováno

Českou republiku ve čtvrtek zasáhla silná vichřice. Vítr působil potíže zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Hasiči do podvečera vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3 200 případů. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a energetici kvůli větrnému počasí zaznamenali přes 300 tisíc odběrných míst bez elektřiny, zejména ve středních Čechách. Společnost ČEZ kvůli tomu večer vyhlásila na části svého distribučního území kalamitní stav. Větrno bylo i v dalších evropských státech. V Polsku si vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných.

reklama